BIST 100 92.479 % 0,27
USD/TRY 5,3212 % -0,14
EUR/TRY 6,0539 % -0,02
Piyasalar
92.479
% 0,27
5,3212
% -0,14
6,0539
% -0,02
1,1370
% 0,13
20,59
0,00
1.247,41
% 0,24
60,00
% 0,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bu bulut ekonomiyi yükseklere taşıyacak

Bulut bilişimin yükselişi ile lisanssız yazılım kullanımında yaşanacak yüzde 1’lik düşüş Türkiye’ye 464 milyon dolar getirebilir

Bu bulut ekonomiyi yükseklere taşıyacak
GAMZE GÖREN 07 03 2016, 11:29

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yayınlananLisanssız Yazılım Kullanımının Ekonomiye Etkileri ve İhracata Yönelik Risklerinin Önüne Geçilmesi” adlı rapor,  Türkiye'nin lisanssız yazılım kullanımında yüzde 62 oranı ile yüzde 42 olan dünya ortalamasının bir hayli üzerinde yer aldığını ortaya koydu.

Aynı oran Kuzey Amerika’da ortalama yüzde 19, Batı Avrupa’da yüzde 32 seviyesinde yer alırken; Orta Doğu ve Afrika ülkeleri grubunda yüzde 58 civarında bulunuyor. Bu grupta lisanssız yazılımın en az olduğu ülkeler ise yüzde 31 ile İsrail, yüzde 35 ile Güney Afrika ve yüzde 37 ile Birleşik Arap Emirlikleri.

Türkiye, lisanssız yazılım toplam piyasa büyüklüğü açısından Orta Doğu ve Afrika’da, Güney Afrika’dan sonra en büyük ikinci ülke konumunda.

Güney Afrika’nın daha düşük korsanlık oranına rağmen daha büyük bir lisanssız yazılım piyasasına sahip olmasının nedeni ise, raporda toplam yazılım piyasasının daha büyük olması ile açıklanıyor.

BusinessHT’ye konuşan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi ve Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, “Türkiye, Siber Suçlar Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalarda taraf olarak artık dijital dünyada daha fazla söz sahibi olduğunu gösteriyor. Ancak bu noktada gerek kamu gerek STK’lar ve üniversitelerin işbirliğine ihtiyaç var. Çünkü çözüm yalnızca kanun ve kurallarla sağlanamaz. Hem bireyler hem de işletmeler nezdinde dijital okuryazarlığın geliştirilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ussal Şahbaz, Ali Sökmen, Merve Begüm Akıncıoğlu ve Can İtez  tarafından hazırlanan raporda, dünyada yasal olarak kullanılan her PC yazılımına karşı yaklaşık olarak bir izinsiz kopyanın bulunduğu belirtilirken, lisanssız olarak kullanılan yazılımın dünya genelinde toplam piyasa değerinin 63,4 milyar dolar seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Ekonomide verimlilik, üretim, vergi ve istihdam kayıplarına neden olan lisanssız yazılım kullanımının Türkiye ekonomisine maliyeti ise 1 milyar doları buluyor. Raporda ayrıca, Türkiye’de lisanslı yazılım kullanımının yüzde 1 oranında artması durumunda bunun GSMH’ye katkısının 464 milyon dolar olacağı ifade ediliyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de korsan yazılım kullanım oranının yüzde 49’a düşürülmesiyle, ekonomiye fazladan 3 milyar dolarlık katkı sağlanabileceğinin altı çiziliyor. 

Dijital okuryazarlığın geliştirilmesi noktasında Polat’a katılan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, farklı bir noktaya dikkat çekiyor: “Bulut bilişime geçişin, kullanıcılarda ‘öde ve kullan’ alışkanlığının oturmasına yardımcı olacağını düşünüyorum. Lisanssız yazılım konusunun çözümü bulutta”.

Yukarı

Business HT×