BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.219,88
% -0,28
67,32
% 0,84
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TMSF: Bank Asya'nın hissedarlarına iade edilmesi imkansız

TMSF, el konulan Bank Asya'nın satış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu

TMSF: Bank Asya'nın hissedarlarına iade edilmesi imkansız
01 03 2016, 11:48

TMSF, Bank Asya'nın hissedarlarına iade edilmesinin mümkün olmadığını ve "bankanın Türkiye ekonomisine kazandırılması için" bütün ihtimallerin değerlendirildiğini söyledi.
 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan yapılan açıklamada, "Kanun'un açık hükümlerine ve gerçeklere aykırı, manipülatif amaçlı olduğu değerlendirilen haber ve yorumlara itibar edilmemesi, ilgililerin menfaatine olacaktır" denildi.
 
TMSF açıklamasında şöyle denildi:
 
"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 71. maddesinin 1/b bendi kapsamında, temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF’ye devredilen Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin çözümlenmesine ilişkin olarak, Kanun’un 107. maddesi kapsamında öngörülen 9 aylık süre, aynı Kanun maddesine istinaden alınan kararla, 29.02.2016 tarihinden başlamak üzere 3 ay süreyle uzatılmıştır.
 
İlgili kanun maddelerinin emrettiği doğrultuda, Banka, belirtilen sürenin sonuna kadar satış, birleşme ya da devir yoluyla çözümlenecektir. Bunun mümkün olmaması halinde, tasfiye edilmesi gündeme gelecektir.
 
Süreç kanunlara uygun devam ederken, bir kısım basın ve yayın organlarında, ısrarla, TMSF tarafından Bankaya atanan yönetimin “geçici” olduğu ve yönetimin tekrar banka hissedarlarına iade edileceği anlamına gelen ifadelere yer verildiği görülmektedir.
 
Mevcut hukuki düzenlemeler çerçevesinde, bir “Fon Bankası” statüsünde olan Bankada “geçici” bir yönetim yoktur. Ayrıca, mevcut hukuki durum çerçevesinde, Bankanın ortaklara iadesi imkan dahilinde bulunmamaktadır.
 
Öte yandan, söz konusu haber ve yorumlarda  TMSF’nin banka hissedarlarına baskı yaptığı, satış için muvafakatname istediği gibi bir takım iddialara da yer verilmektedir.
 
Öncelikle belirtmek gerekir ki, iddia edildiği gibi, TMSF tarafından hiçbir hissedardan yazılı ya da sözlü herhangi bir talepte bulunulmamıştır. Ancak, Bankanın tasfiye edilmesi yerine satılmasına taraftar olan Banka ortaklarının bir kısmı, kendi aralarında organize olarak, hisselerinin satışının TMSF tarafından gerçekleştirilmesi hususundaki taleplerini TMSF’ye önce sözlü, ardından da yazılı olarak iletmişlerdir.
 
Bankanın Türkiye ekonomisine kazandırılması için, Fon tarafından bütün imkanlar değerlendirilmekte olup, gelişmeler oldukça kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir. Kanun’un açık hükümlerine ve gerçeklere aykırı, manipülatif amaçlı olduğu değerlendirilen haber ve yorumlara itibar edilmemesi, ilgililerin menfaatine olacaktır."

Yukarı

Business HT×