BIST 100 92.221 % 0,58
USD/TRY 5,3540 % -0,57
EUR/TRY 6,1075 % -0,36
Piyasalar
92.189
% 0,55
5,3531
% -0,58
6,1094
% -0,35
1,1409
% 0,34
20,91
0,21
1.223,92
% 0,19
63,51
% 1,57
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Devlet memuru olup maaşını bilmeyen kadınlar var"

Erzurum Barosu Genel Sekreteri ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı İlknur Sarcan, devlet memuru olan kadınların banka kartlarına eşleri hatta kayınpederleri tarafından el konulduğunu söyledi

"Devlet memuru olup maaşını bilmeyen kadınlar var"
DHA 29 02 2016, 15:08

Erzurum Barosu Genel Sekreteri ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı İlknur Sarcan, kadınların çalışma hayatındaki ve toplumdeki yeri hakkında Doğan Haber Ajansı’na konuştu.

Sarcan, çalışan kadınların en az çalışmayan kadınlar kadar ezildiğini, devlet memuru olup da maaş kartını göremeyen kadınların bulunduğunu söyledi:

“Çalışan kadınlar arasında banka kartı bırakın kocalarının, kayınpederinin elinde olan var. Sayılarını soracak olursanız sadece kamu çalışanları içinde bile 'yüzde 30' diyebilirim.”

Kadınların devlet memuru olmanın kendilerini “kurtarmadığını”, evin harcamalarında söz sahibi olmadıklarını söyleyen Sancar,  kadınların yaptığı harcamaların hesabının sorulduğunun altını çizdi.

Sancar, “Eğitimli kadınlar arasında bunlar varken hiçbir geliri olmayan, kocasına bağlı olarak yaşayan kadınlar bu verdiğim örneklere göre daha özgür yaşıyorlar" dedi.

“AİLE VE ÇEVRE BASKISI ETKİLİ”

Kadınların, haklarını bilmesine karşın yeterince kullanmadıklarını vurgulayan Sarcan, bunda 'aile içindeki olayı kimse bilmesin' denilerek aile ve çevre baskılarının etkili olduğunu ifade etti:

"Ailelerine anlattıklarında 'aman kimse bilmesin’ deniliyor. Bastırılmış bir duygu kesinlikle var. Olmasa, pek çok kadının kocasını boşayacağını emin olabilirsiniz, Türkiye genelinde. Kadının ikinci planda tutulması ailenin yetiştirme tarzından kaynaklanıyor. Eğer bir erkek evde annesi değerli gösteriliyorsa, babası kızkardeşlerine değer veriyorsa, evlendiğinde eşine ve kızına değer veriyor. Ama erkek bunu ailesinden görmüyorsa sonradan bunu empoze etmek çok zor. Kesinlikle örfler sürdürülüyor. Eğer bir evde baba, anneyi eziyorsa o çocuk evlendiğinde karısını eziyor.

“’ANNEMİ ÖLDÜRÜR’ DEYİP KARAKOLDAN DÖNDÜ”

Sancar, eşinden şiddet gören bir kadının ölüm korkusuyla karakol kapısından döndüğünü şu sözlerle anlattı:

“Eşinden öldüresiye dayak yiyen birini kocasının elinden aldım ve karakola götürdüm. Ama karakolun kapısında vazgeçti. Dedi ki; 'Ben buraya girersem, eşim beni ve annemi öldürür,' Bunların ikisi de eğitimli. Şikayet etmedi, evine gitti. Ya da babası kahvede, 'senin kızın boşanmış gelmiş' lafını duymasın diye evine dönemeyen kadınlar var. Eşinin her türlü hakaretine boyun eğiyor. Çok büyük bir mahalle baskısı var. Gerçi bu Türkiye genelinde var ama bu Doğu'da daha baskın."

“KADIN EĞİTİMLİ OLSA BİLE EZİLİYOR”

'8 Mart Dünya Kadınlar Günü' nedeniyle özellikle Erzurum'daki cezaevinde hükümlü bulunan kadınlara yönelik bazı çalışmalar yaptıklarını belirten Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Sarcan, komisyonun savunmasız ve korunmasız olan kadınların haklarını korumak için kurulduğunu söyledi:

"Savcılık veya dava aşamalarında şiddet gören, boşanmak isteyen, ya da hukuki yardıma ihtiyacı olan bütün kadınlara adli yardım çerçevesinde hukuki destek vererek pozitif bir ayrımcılık yapıyoruz. Çünkü ne kadar 'eşitlik var' denilse de, maalesef toplumuzda her hâl ve şartta eğitimli bile olsa kadın eziliyor.”

 

Yukarı

Business HT×