BIST 100 93.434 % 0,15
USD/TRY 5,3687 % 0,37
EUR/TRY 6,0923 % 0,27
Piyasalar
93.434
% 0,15
5,3678
% 0,36
6,0881
% 0,25
1,1336
% 0,02
20,03
0,07
1.216,15
% 0,23
67,67
% 1,58
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çin'den para politikasına ince ayar

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou, ihtiyaç duyulduğunda ilave adımların atılabileceğini açıkladı

Çin'den para politikasına ince ayar
BLOOMBERG NEWS* 26 02 2016, 08:39

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan, ihtiyaç duyulduğunda ilave adımlar adımlar için kapasitelerinin bulunduğunu açıklayarak, son dönemde artan likidite  enjeksiyonları ve para piyasası faizlerinin aşağı itilmesine yönelik hareketleri yansıtabilmek için para politikası duruşuna ilişkin tanımlamasında ince ayara gitti.

Zhou Şanghay'da, G-20 ülkelerinin temsilcileriile görüşmeden önce yaptığı açıklamada, "Çin'in halen, olası aşağı yönlü riskleri giderebilmek için para politikası kapasitesi ve çoklu politika araçları var" dedi.

Öte yandan PBOC bugün yaptığı ayrı bir açıklamada, mevcut para politikasını "hafifçe gevşeme eğilimi gösteren temkinli" şeklinde tanımayan bir duyuru yayınladı. PBOC, daha önceki tanımlamasında, "makul, bol" likiditeyi devam ettirirken, temkinli bir politikayı sürdürme taahhüdünde bulunuştu. Zhu, açıklamasında, politikanın şimdi "göreceli olarak genişlemeci" olduğunu söyledi.

Citi Bank International baş ekonomisti Liao Qun, "Bugünkü para politikası duruşuna ilişkin kullanılan dil gereçeğe daha yakın ve PBOC'un bu yıl para politikasını daha da gevşetebileceğini işaret ediyor" dedi.

Bloomberg Intellegence'ın baş Asya ekonomisti Tom Orlik ise "Bu değişim, merkez bankasının para politikası duruşuna iişkin kullandığı dili daha gerçekç, hale getirdi. Halen, yuan üzerindeki satış baskısından kaçınma ihtiyacı, kısa vadede gösterge faizini düşürmeyi daha zor hale getirecek" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg News'un bu ay ekonomistlere dayandırdığı ankete göre, PBOC'un bu yıl zorunlu karşılık oranlarında ve politika faizinde indirimlere gitmesi bekleniyor.

Zhou, bugünkü açıklamasında, ayrıca, maliye ve yapısal politikalarda reformlar üzerinde durulması gerektiğini söyledi ve Çin'in finans piyasalarındaki balonları önleyeceğini belirtti.

Kur sepetinin daha önem kazandığına dikkat çeken Zhou, ABD dolarının bu sepet içinde en fazla ağırlığı olan para olduğunu ve ABD dolarının en önemli para birimi olduğunu sözlerine ekledi. Zhou, öte yandan, yuanın değer kaybetmesiiçin bir neden olmadığını ifade etti.

Zhou, Çin ekonomisinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve kalitesinin iyileştiğini söyledi ve ihracatı desteklemek için para biriminin değerini düşürmeye karşı olduğunu belirtti.

Zhou, Çin'in faiz koridoru oluşturacağını ve faizin açık sinyaller göndermesi ve faiz politikasının daha etkili olması gerektiğini sözlerine ekledi.

PBOC Başkanı, ayrıca, Çin'in makul miktarda döviz rezervi tutmaya devam edeceğini, dünyanın Çin'in döviz rezervlerine ilişkin çok fazla endişe duyduğunu ve ülkesinin denziaşırı ödemelerde bir sorununun olmayacağını kaydederek, "Döviz rezervleri birçok faktörden dolayı düştü. Rezervler daima yükselmez." şeklinde konuştu.

---

*Bloomberght.com editörleri tarafından çevrilmiştir.

 
Yukarı

Business HT×