BIST 100 10.481,30 % 0,02
USD/TRY 32,1835 % -0,22
EUR/TRY 34,9530 % 0,26
Piyasalar
10.481,30
% 0,02
32,1852
% -0,21
34,9541
% 0,26
1,0835
% 0,31
41,78
0,21
2.341,98
% 0,17
82,03
% -1,88
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Stratejistler uyardı: Spor hisselerinden uzak durun

Stratejistler, bu hafta baş döndüren spor hisseleri ile ilgili yatırımcılara uyarılarda bulundu

Stratejistler uyardı: Spor hisselerinden kaçının
SELÇUK OKTAY 25 02 2016, 16:16

Stratejistler bu hafta Beşiktaş'ın öncülüğünde spor hisselerinde görülen inişli çıkışlı seyir sonrası yatırımcıların orta ve uzun vadede bu hisseleri tercih etmemeleri gerektiğini ifade etti. 

Bu hafta Beşiktaş'ın öncülüğünde spor hisselerinde baş döndüren bir seyir izlenmişti. Beşiktaş'ın hisseleri Salı günü 6,50 TL seviyelerinden 4,35 TL seviyelerine sert bir şekilde düşerken benzer hareket diğer spor hisselerinde de görülmüştü. Çarşamba günü ise Beşiktaş hissesinin seyri tekrar yukarı dönmüş ve günlük zirve olarak 5,20 TL seviyelerini görmüştü.

Bu hareketi değerlendiren stratejistler yatırımcıların orta ve uzun vadede bu hisselere yatırım yapmaması gerektiğini belirtti. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "İşlem hacminin tamamı yerli yatırımcı ve trader tarafından yapılan spor kulüpleri hisselerindeki günlük oynaklık oranlarına bakarak, en yüksek risk sınıfına dahil olduğunu hissetmeyen yatırımcılara bu hisselerle ilgilenmemelerini öneririm" derken, Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay da orta ve uzun vadede bu hisselere yatırımın tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

HİSSELERDE YABANCI VE KURUMSAL YATIRIMCI YOK

Stratejistler spor hisselerini yabancı ve kurumsal yatırımcıların tercih etmediğine dikkat çekerek, bu hisselerde derinlik ve kurumsal yatırımcı kriterinin olmamasına vurgu yaptı. 

Bloomberg verilerine göre Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi hisselerde yabancı kurumsal yatırımcının payı yüzde 1'ler civarında.

Gökhan Uskuay, bu hisseleri takip eden yatırımcı profilinin daha çok heyecan arayan küçük yatırımcı olduğuna dikkat çekti. 

Işık Ökte ise yatırımcı profili ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "BIST pay piyasasında derinlik ve kurumsal yatırımcı bazı en önemli etken ve ne yazık ki iki elin parmağı kadar hissemizde bu kritik etkenler mevcut. Bankacılık, telekomünikasyon, holding ve havacılık sektörü hisseleri ve Tüpraş, Bimaş gibi önemli BIST ağırlığına sahip hisselerde yerli yatırımcı ve trader’a, doğru taraftaysa para kazandırabilecek sert hareketler gerçekleşebiliyor. Örneğin, bugünkü (25 Şubat) Koç Holding hareketi gibi. Hisse piyasasının en yüksek ağırlığa sahip 7. hissesi ve sabah en düşük seviyesinden yüzde 4,8 değer kazanıyor. Ama Beşiktaş Sportif (BJKAS) hissesi bugün Koç Holding hacminin 2.9 katı işlem görüyor! Burada yerli yatırımcı ve trader bazında önemli bir bakış açısı değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim"

YATIRIMCI NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Peki küçük yatırımcı bu hisselerle ilgili nelere dikkat etmeli? Uskuay bu hisselerle ilgili yatırımcının sportif başarıya fazlasıyla odaklanmaması gerektiği uyarısında bulundu. Uskuay, "Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynadığı dönemde zarar ediyordu. Önemli olan sportif başarının ne kadarının bütçeye yansıdığı" değerlendirmesini yaptı. 

Bu kulüplerin kar amacı güden müesseler olmadığını söyleyen Uskuay spor hisseleri ile ilgili şu uyarıları yaptı: "Sportif şirketlerin özsermayeleri eksi. Bu şirketler futbolcuların değeri ile özsermayelerini artırmak istiyorlar. Örneğin Galatasaray'ın maddi duran varlığı Sneijder. Aynı zamanda bu şirketler futbolculara euro üzerinden maaş vermelerine rağmen, gelirleri TL cinsinden. Dolayısıyla kur riski de bulunuyor. Kulüpler borçlarını kapatıp Finansal Fair Play koşullarına uyarlarsa yatırım düşünülebilir. Ama bu sportif şirketler kar amacı güden müesseseler olmadığı için orta ve uzun vadede bu hisselere yatırım tavsiye etmiyorum." 

 

Yukarı

Business HT×