BIST 100 91.686 % -3,05
USD/TRY 5,3761 % 1,06
EUR/TRY 6,1257 % 0,48
Piyasalar
91.686
% -3,05
5,3749
% 1,03
6,1233
% 0,44
1,1382
% -0,61
20,70
0,39
1.222,78
% -0,11
63,30
% -5,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gelişen piyasalardaki ucuzluk analistleri cezbetmeye başladı

Gelişmekte olan ülkelere ilişkin olumsuz hava yerini iyimser yorumlara bırakmaya başladı

Gelişen piyasalardaki ucuzluk analistleri cezbetmeye başladı
BLOOMBERG NEWS 25 02 2016, 09:17

Gelişen piyasalarla ilgili geçen yıl başlayan endişeler devam etse de, analistlerden gelen iyimser görüşlerin sayısı gittikçe artmaya başladı.

Geçen haftalarda alım fırsatlarına dikkat çeken Goldman Sachs ve Franklin Templeton'ın ardından bu hafta da BlackRock ve Pimco'ya danışmanlık veren Research Affiliates olumlu görüşlerini paylaştılar. 

Research Affiliates CEO'su Christopher Brightman'a göre, gelişmekte olan ülke varlıkları o kadar ucuz ki "bu on yılın en büyük işlemi" olabilirler. 

"Gelişen piyasalardan kaçış harika bir fırsat ve uzun vadeli yatırımcı için muhtemelen bu on yılın en iyi işlemi" diyen Brightman, "Gelişmekte olan ülke tahvil ve hisselerindeki pozisyonumuza çok güveniyoruz" dedi.

Gelişen ülke hisselerinin "olağanüstü derecede ucuz" olduğunu söyleyen Brightman, 31 Aralık itibariyle gelişen piyasa varlıklarının Pimco'nun Tüm Varlıklar Fonu'nun yüzde 35'ini oluşturduğunu da söyledi.

EN KÖTÜ GERİDE Mİ KALDI?

MSCI gelişen piyasalar endeksi, başta ABD Merkez Bankası Fed'in kriz sonrası başlattığı gevşek para politikası döneminin sona erdiğine ve Çin ekonomisinin yavaşladığına dair endişelerle geçtiğimiz üç yıl içinde yüzde 30 düşmüştü.

BrightmanShiller fiyat/kazanç oranı olarak bilinen değerleme göstergesinin Ocak'ta 10 seviyesine düştüğünü ve son 25 yıl içinde göstergenin yalnızca altı kez bu seviyenin altını gördüğüne dikkat çekti. Brightman'ın hesaplamalarına göre, daha önceki düşüşlerde takip eden beş yıl içinde hisseler ortalama yüzde 188 ralli yaptı. 

Dünyanın en büyük iki tahvil yatırımcısı da gelişen piyasalar için zor günlerin geride kalmış olabileceğini düşünüyor.

BlackRock analistleri Salı günü yayınladıkları notta, tahvil değerlemelerinin emtia fiyatlarındaki düşüşü zaten fiyatladığını ve büyük merkez bankalarının politikalarının "riskli" varlıkları tekrar cazip kıldığını söyledi.

Franklin Templeton'dan Micheal Hasenstab de gelişmekte olan piyasalara ilişkin negatif algının aşırı boyutlara ulaştığını belirtti.

Hasenstab fırsat alanlarının daraldığını ancak hala Meksika, Güney Kore, Malezya, Endonezya ve Filipinler gibi ülkeler için olumlu olduğunu söylerken, Türkiye, Rusya, Venezeuala ve Güney Afrika'dan uzak durmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Yukarı

Business HT×