BIST 100 94.221 % 0,65
USD/TRY 5,3188 % -0,37
EUR/TRY 6,0731 % -0,46
Piyasalar
94.206
% 0,63
5,3157
% -0,37
6,0740
% -0,45
1,1421
% 0,15
20,31
0,12
1.220,61
% -0,22
66,72
% -0,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Suudi Arabistan "petrol savaşını" kazanıyor mu?

Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşük tutma stratejisi önceleri işe yaramamış gibi gözükse de, son dönemde Amerika'dan gelen sinyaller gidişatın değiştiğini gösterebilir

Suudi Arabistan "petrol savaşını" kazanıyor mu?
FIVE THIRTY EIGHT 16 02 2016, 15:09

1 yıl kadar önce Suudi Arabistan Amerikan petrol endüstrisine savaş açtı. Bu hafta gelen sinyaller Krallık'ın bu savaşı kazanmaya yaklaştığını gösterebilir.

Petrol piyasasında uzun süredir fiyatlara göre pozisyon alan bir üretici olan Suudi Arabistan, fiyatlar arttığında üretimi artırırken, fiyatlar azaltığında üretimi düşürüyordu. Ancak bu durum Amerika'yı dünyanın en büyük üreticisi olmaya yaklaştıran kaya gazı ve kaya petrolü devrimleri öncesinde geçerliydi. Bu devrim Suudi Arabistan'ın pazar payının azalmasına ve fiyatların düşmesine yol açtı. Suudiler 2014'ün sonlarına doğru üretimi azaltmama kararını verdi. Suudi Arabistan bunun tam tersine üretimi artırarak, Amerikalı kaya petrolü üreticilerini piyasadan çıkarmayı denemek istedi.

Bu strateji önceleri başarısız oluyormuş gibi gözükmüştü. Petrol arzı fazlası fiyatları başarılı bir şekilde aşağı çekti ve Amerikalı üreticiler sondaj faaliyetlerini azalttı. Ancak aktif olan sondaj kuleleri o kadar başarılıydı ki, toplam üretimde ciddi bir değişiklik olmadı. Fiyatlar biraz toparlanınca da Amerikalı üreticiler sondaj faaliyetlerine geri dönerek fiyatları aşağı çekti.

 

SUUDİLERİN STRATEJİSİ İŞE YARIYOR MU?

Ancak son dönemde Suudilerin stratejisinin işe yaradığına yönelik bazı işaretler görülüyor. Amerika'daki kaya petrolü devriminin en büyük unsurlarından Chesapeake Energy pazartesi günü iflas başvurusu yapmaya hazırlandığı iddialarını yalanlamak zorunda kaldı. Araştırma şirketi IHS 60 petrol şirketinin iflas başvurusunda bulunduğunu ve 150 şirketin de aynı kaderle karşılaşabileceğini açıklamıştı. Wall Street Journal çarşamba günü girişim sermayesi devi KKR&Co'nun petrol şirketlerine yönelik riskli tahminlerden kaçındığını aktardı. Amerikan petrol sektöründen gelen bir başka sıkıntılı ses de New York Times'ın Teksaslı bir petrol grubunun patronuna atfettiği "bugünkü hedefimiz hayatta kalmak" sözüydü. 

AMERİKALI ÜRETİCİLER SIKINTIYA GİRMEYE BAŞLIYOR

Petrol şirketleri, bankaların ve yatırımcıların fiyatlardaki düşüşün kısa süreli olacağı beklentisiyle kendilerine milyarlarca dolar kredi vermesi sayesinde düşük fiyatlara bu kadar uzun süre direnebildi. Ancak uzmanlar fiyatların uzun süre düşük kalacağı tezine ikna olduğu gibi Wall Street de kredi musluklarını kapatıyor. 

Kredi sıkıntısı da Amerikalı üreticilerin üretimi kesmesiyle aynı döneme denk geliyor. Amerikan Enerji Enformasyon İdaresi üretimin Nisan'dan bu yana günlük düzeyde 600 bin varil düştüğü tahminine yer verirken, yıl sonuna kadar bir o kadar daha düşeceğini tahmin ediyor. Nakit takviyesi olmaksızın düşüş hızlanacaktır.

Peki üretim azalıyorsa, bu petrol fiyatlarının yeniden yükseleceği anlamına mı geliyor? 

Belki de. Bu konudaki yaygın bir teze göre yatırımdaki azalma fiyatların yeniden yükselmesine zemin hazırlıyor ve petrol şirketleri de gerektiğinde üretimi yeterince hızlı artıramayacak. Bu da daha yüksek fiyatlara yol açacak. Ancak bu tez doğru olsa dahi, piyasadaki dengelenme yıllar sürebilir. Ancak daha önce de birçok kez kanıtlandığı üzere petrol konusunda genel kanı neredeyse her zaman yanlış çıkıyor.

Yukarı

Business HT×