BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.223,36
% 0,82
66,76
% 0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

5 soruda herkesin hakkında konuştuğu CoCo tahvili

Deutsche Bank kriziyle gündeme gelen CoCo tahvilleriyle ilgili bilmeniz gereken her şey

5 soruda herkesin hakkında konuştuğu CoCo tahvili
BLOOMBERG NEWS 10 02 2016, 11:23

Piyasalarda son günlerde en çok konuşulan konulardan biri Deutsche Bank'ın borçlarını ödemek için yeterli parası olduğuna dair yatırımcıları ikna etme çabaları oldu.

Alman banka devinin ödemesi gereken kuponlar ise adını çok da duymadığımız CoCo'lar, yani hisse senedine dönüştürülebilir şartlı tahviller (contingent convertible bonds).

1) Peki nedir bu CoCo tahvili?

CoCo'lar yetkililer tarafından finansal kriz sonrası tasarlanmış bir tahvil çeşidi.

Bu tahvillerin en önemli özelliği önceden belirlenmiş bir şartın gerçekleşmesi durumunda, tahvillerin hisseye dönüşmesi. Bu şart, şirketin hisse fiyatının veya sermaye oranlarının tehlike kabul edilen seviyelerin altına düşmesi olabilir. Bu durumda şirketin çıkarmış olduğu tahviller hisseye dönüştürülüyor ve tahvil satışı ile tahsil edilmiş para artık şirketin borcu değil, sermayesi oluyor.

Yatırımcı açısından klasik bir tahvile göre riskler barındıran bu tahvillerin getirileri de doğal olarak daha yüksek.

2) Nasıl işliyor?

Bankalar bir zorlukla karşılaştığında CoCo'lar faiz ödemelerini durdurmasına izin veriyor. Eğer bankanın mali durumu daha da kötüleşirse, CoCo'lar tahvil yatırımcılarına zarar yazabilir; tahviller değerini tamamen yitirebilir veya esas sermayeye dönüştürülebilir.

3) Bankalar ödeyip ödemeyemeyeceklerine nasıl karar veriyor?

Bu sorunun cevabı biraz daha teknik. Bankanın temerrüt, bonus ve kupon gibi opsiyonel ödemelerini yapabilmesi için uygun dağıtılabilir kalemlerini hesaplaması gerekiyor. 

Deutsche Bank'ın durumunda piyasalardaki oynaklığa sebep olan bankanın hesaplarının kapsamının diğer büyük bankalara göre daha zayıf olması.

4) Deutsche Bank'ta yaşanan sorun ne?

Garanti Yatırım notunda süreci şöyle anlatıyor:

Alman banka devi için bu tahvilde belirlenen şart bankanın çekirdek sermaye oranının yüzde 5,125 seviyesinin altına düşmesiydi. 28 Ocak’ta yayınlanan 2015 yılı sonuçlarına göre bu oran yüzde 11 civarında. Yani yatırımcı açısından şu anda “şirkete ortak olma riski” yok.

Asıl mesele bu tahvillerin kupon ödemeleri ile ilgili. 2014’te Deutsche Bank bu tahvillerden 4 tane ihrac ederek yaklaşık 5 milyar dolarlık satış karşılığında sermayesini güçlendirmeyi amaçlamıştı. Bu tahvillerin kupon oranları yüzde 6-7,5 arasında idi. Son satışlar sonrası tahvillerin getirileri ise yüzde 10-11,5 aralığına yükseldi. Yine kâr açıklamasından göreceğiniz üzere DB zarar ediyor ve zarar eden bir bankanın bu derece yüksek kuponları ödemesi zor.

Deutsche Bank da bu yüzden kupon ödemelerini yapmak için gerekenden daha fazla parası olduğunu söyleyerek yatırımcıların içini rahatlatmaya çalıştı.

5) Daha geniş kapsamlı bir riskten korkmalı mıyız?

Piyasalarda görülen dalgalanma yatırımcıların CoCo'lara olan güvenini sarsacaktır. Bir sonraki sefer bankalar CoCo ihrac etmek istediğinde yine bir satış dalgası görülebilir. 

Yukarı

Business HT×