BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.221,56
% -0,15
67,44
% 1,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İşte küresel ekonomiyi tehdit eden yedi cüceler

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes, dünya ekonomisini Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalı üzerinden değerlendirdi. Bu defa Pamuk Prenses’in rolünü ‘yatırım’ üstlenirken kötü kraliçe ‘iflaslar’ çıktı

İşte küresel ekonomiyi tehdit eden yedi cüceler
DÜNYA 05 02 2016, 09:16

Euler Hermes, global GSYİH büyümesinin 2016’da yüzde 2,8 olacağını ve 2017’ye kadar yüzde 3’e ulaşmayacağını açıkladı.

Euler Hermes, “Büyüme ve 7 Cüceler” başlıklı ekonomik görünüm raporunda 2016’ya yönelik olarak büyümenin yanı sıra ticaret, tüketim ve yatırımla ilgili öngörülerini paylaştı.

Rapora göre, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımlarında artış sinyali olumlu bir gelişme.

Ancak Türkiye’nin önünde büyüme hızında yavaşlama, Rusya ile gerilen ilişkilerin ihracat üzerinde yaratacağı olumsuz etki, Türk Lirası'nda volatilite ve enfl asyon baskısı gibi kritik sorunlar bulunuyor. Özetle Türkiye, global büyümeye engel olan 7 cüceden ‘Huysuz’u temsil ediyor. 

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Gelişmekte olan ekonomilerde, büyümeyi destekleyebilecek şekilde özel yatırımın yeniden uyanıyor olması iyi bir haber. Avrupa’da, artan ciroların, kurumsal kârlılıktaki iyileşmenin ve düşük sermaye maliyetlerinin olumlu getirileri olabilir. ABD’de ise petrol ve gaz sektörüne yapılan yatırımlardaki düşüşün, enerji dışı sektörlerle dengelenmesi zor gözüküyor. 2015 yılında yüzde 5 azalma kaydeden global iflasların 2009’dan bu yana ilk kez artış kaydederek bu yıl yüzde 1 artacağını öngörüyoruz.”

İŞTE YEDİ CÜCELER

Uykucu (Ticaret): Euler Hermes, 2000 ve 2010 yılları arasındaki yıllık yüzde 6’lık büyümeye karşın dünya ticaretinin 2016’da değer olarak yüzde 0.9 ve hacim olarak da yüzde 3.7 büyüme kaydedeceğini öngörüyor.

Huysuz (Gelişmekte olan pazarlar): 2015, gelişmekte olan pazarlar için zorlu bir yıl oldu ve bazı ülkeler 2016’da ekonomik şoklar ile volatiliteye karşı kırılgan olmaya devam edecek. Brezilya, Rusya, Nijerya, Türkiye ve Güney Afrika, aralarında dış finansal koşullarda kısıtlama, para biriminde değer kaybı ve politika yapımında zorlukların da bulunduğu sorunlarla karşı karşıya kalmayı sürdürüyor. Bunun nedenleri arasında emtia fiyatlarındaki düşüş, Çin’deki yavaşlama ve ABD’nin para politikası yer alıyor.

Utangaç (Emtia fiyatları): Net petrol ihracatçıları, petrol fiyatlarının uzun süre boyunca düşük seyretmesinden olumsuz etkilenecek. Finansmanı ve mali kararları petrole bağlı olan ülkelerin iş modellerini sorgulamaları gerekecek.

Hapşırık (Finansal piyasalar): Nikel, soya fasulyesi ve çinko gibi temel emtia fiyatlarının 2016’da istikrarı yakalaması öngörülüyor. Buna karşılık kömür, bakır, demir cevheri ve çelik daha olumsuz konumda. Özellikle Brezilya, Çin, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye’de olmak üzere para birimlerinde de yüzde 5 ile yüzde 10 arasında değer kaybı yaşanacak.

Mutlu (Yerel tüketiciler): Pek çok ülke daha içe dönük hale gelerek ithalattan çok yerel tüketimi canlandırmak için korumacı uygulamalara yöneliyor. Bu sırada gelişmiş pazarlarda enflasyonun maaşlardaki büyümeyi geçmesi ve satın alma gücünün azalması ile düşük petrol fiyatlarının getirdiği canlanmada düşüş görülebilir.

Doktor (Politika): Gelişmekte olan pazarlarının sermayelerindeki düşüşe rağmen merkez bankalarının varlık alımları sayesinde global likidite 2016’da bol olmaya devam edecek. Avrupa’da pek çok ülkenin yönelik kurumsal vergi oranları veya hedef destek paketlerini açıklamasıyla mali kemer sıkma süreci sonlandı.

Şapşal (Kararlar ve politik risk): İngiltere’nin AB’den çıkma riskinden Rusya’ya ve İran’a uygulanan yaptırımlar ile ABD de dahil olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinde yapılması beklenen seçimlere kadar pek çok belirsizlik söz konusu. 

TÜRKİYE YÜZDE 3,3 BÜYÜYECEK

Euler Hermes, raporda gelişmekte olan pazarlar ve gelişmiş ekonomiler arasındaki farklılaşmalara da dikkat çekti. Rapora göre, gelişmiş ekonomilerdeki büyüme yüzde 2,1 ile kısıtlı da olsa ivme kazanırken, gelişmekte olan pazarlar son 12 ayda yüzde 4’lük büyüme ile en düşük seviyeye ulaştı. Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde ekonomik bunalım devam ederken, diğer gelişmekte olan ekonomilerin trendin altında büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Bu durum, özellikle Çin’deki yavaşlama ve FED’in faiz artışından etkilenen ülkelerde belirgin olacak. 

Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, yerel iyileşme ve özellikle seçimler öncesinde önemli ölçüde artan kamu harcamaları sayesinde Türkiye’nin büyümesinin 2015’te ivme kazanarak yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Özüner, “Aşağı yönlü risklerin artmış olması nedeniyle büyümenin 2016’da yavaşlayarak yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Özellikle Rusya’yla ilişkilerde meydana gelen bozulmanın Türkiye’nin ihracatı üzerinde olumsuz etkileri olacak. Bunun sonucunda para biriminde yaşanacak yeni bir dengesizlik enfl asyonel baskıların yanı sıra faiz oranlarının artmasına neden olabilir” şeklinde konuştu. 

Diğer yandan global ekonomilerin Çin’deki tüketicilerin dünyayı kurtaramayacağını anladığını ve 2015’te zorlu bir yıl geçirdiğini vurgulayan Subran, “Tabii olumlu gelişmelere de bakmamız gerekiyor. Euro Bölgesi sonunda iyileşme kaydetmeye başladı ve Hindistan ile Meksika gibi, güç merkezi olarak görülen ülkeler gelişmekte olan pazarlardaki karışıklık karşısında dirençli olduklarını kanıtladılar” dedi.

Yukarı

Business HT×