BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.223,36
% 0,82
66,76
% 0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Zorlu hisselerinde 'İsrail gazı' hareketliliği

Zorlu hisseleri, Leviathan ortaklarının İsrail santrallerine 1,3 milyar dolarlık gaz satmaya hazırlandığı haberleriyle hareketlendi

Zorlu hisselerinde 'İsrail gazı' hareketliliği
01 02 2016, 08:52

Leviathan doğalgaz ortaklarının 1,3 milyar dolarlık doğalgazı Edeltech Group ve Türk ortaklarının İsrail'de inşa etmeyi planladıkları santrallere satmak için anlaşmayı imzaladığına dair haberlerle yükselen Zorlu enerji hisseler şirketten gelen "Taraf değiliz" açıklamasıyla hızla düştü.

Anlaşma haberiyle birlikte Zorlu Enerji hisseleri de hızla yükselişe geçmiş, yüzde 9'un artış kaydettikten son kazançlarının bir kısmını geri vermişti. Ancak Zorlu'dan KAP'a yapılan bir açıklamayla hisselerdeki düşüş hızlandı.Zorlu Enerji hisseleri saat 17:04 itibariyle yüzde 1,3 primle 1,56 liradan işlem görüyor.

 Zorlu'dan yapılan açıklama şöyle:

"Reuters haber ajansı tarafından bugün yayımlanan habere istinaden, Şirketimizin %42,15 oranında ortağı olduğu Solad Energy Ltd. Şirketi'nin %57,85 payla diğer ortağı olan Edeltech Ltd., ortağı olduğu projelerde kullanmak üzere uzun vadeli bir doğal gaz tedarik anlaşması imzalamıştır. Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ söz konusu anlaşmaya taraf değildir.

Bahsi geçen anlaşmaya göre, tedarik edilecek gazın bir kısmı ileride Solad Energy Ltd. Şirketi tarafından yapılması planlanan 77 MW kurulu güce sahip olacak Solad doğal gaz kojenerasyon santralinde kullanılmak üzere Solad Energy Ltd.'e devredilebilecektir. Ancak bu aşamada Solad Energy Ltd. Şirketi'nin söz konusu gazın tedariğine dair almış olduğu bir Yönetim Kurulu kararı bulunmamaktadır, konu hakkında fizibilite çalışmaları sonucunda karar verilecektir.

Edeltech Ltd. ayrıca Şirketimizin %42,15 oranında ortağı olduğu Ezotech Electric Ltd. Şirketi'nde de %57,85 paya sahiptir. Yapılan anlaşmada tedarik edilecek gazın Ezotech Electric Ltd.'in sahip olduğu ve 2015 Aralık ayında devreye aldığı Ashdod ve Ramat Negev doğalgaz kojenerasyon santrallerinde kullanılmasına ilişkin bir madde yer almamaktadır."

ANLAŞMANIN DETAYLARI

Leviathan ortakları tarafından Pazar günü yapılan açıklamada 6 milyar metreküp doğalgaz tedariki sağlanmasının planlandığı belirtildi.

Reuters'ın haberine göre, Edeltech ve Zorlu Enerji, bu miktarı inşa ettikleri santrallerin büyüklüklerine bağlı olarak gazın kendilerine ulaşmaya başladığı tarihe kadar değiştirebilecekler. Ödenecek fiyat ise elektrik düzenleyicisinin belirlediği elektrik maliyetlerine bağlı olacak.

Tahmin edilen 1,3 milyar dolarlık rakam ise Edeltech ve Zorlu'nun kontratta belirlenen maksimum oranı almaları durumunda ödemeleri beklenen miktar.

Edeltech ve Zorlu, İsrail'de iki santral inşa etmeyi planlıyorlar. Şirketlerin şu an Dorad Energy santrali ve Ashdod ve Ramat Negev ortak üretim santrallerinde ortaklıkları bulunuyor.

Teksas merkezli Noble Energy ve İsrailli Delek Group da Leviathan ve Tamar sahalarını kontrol ediyor.

Yıllardır süren siyasi çekişmelerin ardından İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu geçtiğimiz ay Leviathan'ın işlenmesi için gerekli onayı vermişti.

Yaklaşık 622 milyar metreküp rezervin bulunduğu tahmin edilen Leviathan'ın işlenilmesinin 6 milyar dolara mal olması bekleniyor. Üretimin 2018-2020'de başlaması beklenirken, her ne kadar çok hırslı bir hedef olsa da Mısır ve Ürdün'le beraber muhtemelen Türkiye ve Avrupa'ya da milyarlarca dolarlık gaz tedarik edeceği tahmin ediliyor.

Yukarı

Business HT×