BIST 100 118.310 % -0,15
USD/TRY 6,8656 % 0,06
EUR/TRY 7,7423 % -0,32
Piyasalar
118.334
% -0,13
6,8656
% 0,06
7,7423
% -0,32
1,1273
% -0,33
9,79
0,00
1.775,93
% -0,49
42,66
% -1,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çin'de imalât sanayi PMI'yı üç yılın en düşüğünde

Çin'de imalât sanayi satın alma yöneticileri endeksi(PMI), ocak ayında 49,4 ile üç yılın en düşük seviyesini gördü

Çin'de imalât sanayi PMI'yı üç yılın en düşüğünde
BLOOMBERG NEWS 01 02 2016, 06:37

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de imalât sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ocak ayında 49,4 ile üç yılın en düşük seviyesine indi. Endeks, böylelikle hesaplanmaya başlandığı 2005 yılının başından bu yana en uzun daralma dönemini işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre bu verinin 49,6 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Verinin 50 seviyesinin altına çıkması sektörde kötüleşmeyi işaret ediyor.

PMI'daki bu olumsuz göstergenin en önemli sebepleri arasında sektörde koşulların altı aydır üstüste kötüleşmesi gösterilirken, hizmet sektörü göstergesi ise genişleme bölgesinde tutuldu. Bu durum, çifte-hızlı ekonomideki ayrışmayı gösteriyor.

Hükümetin aşırı sanayi kapasitesini kısması, banka kredileri ve devlet sübvansiyonları ile ayakta duran, zararına çalışan "zombi şirketleri" temizlemeye yönelik planları ile birlikte, imalât sanayi, bu yıl daha da zorluklarla karşılaşacak. Ekonominin geçen yıl yarısını kapsayan hizmet sektörü ise güçlü seyrine ve istihdam yaratmaya devam ediyor.

Pekin'deki BNP Paribas SA Baş Çin Ekonomisti Chen Xingdong, Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Geleneksel imalât sanayi sektörünün sorunları, azalmaktan ziyade, açık bir şekilde artıyor. Ekonomi hâlen zayıflıyor" dedi.

HİZMET SEKTÖRÜ İSE GENİŞLİYOR

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, PMI verisi sonrası yaptığı açıklamada, imalât sanayi göstergesinin geçen ay zayıf talep ve aşırı kapasiteyi kısmaya yönelik çalışmalardan dolayı daralma işaret ettiğini kaydetti. Yeni ihracat siparişleri ve ithalât göstergelerinin de bir ay önceye göre gerilediği belirtildi.

İmalât sanayi dışı (hizmet) PMI Ocak ayında 53,5 ile genişleme bölgesinde kalmaya devam etti. Bu veri Aralık ayında 54,4 seviyesindeydi.

Öte yandan, resmi verilerin yanında yine bugün açıklanan özel sektör imalât sektörü göstergesi ise iyileşme yönünde hareket etti. Caxin China'nın açıkladığı imalât sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Aralık ayındaki seviyesi 48,2'den Ocak ayında 48,4 seviyesine yükseldi. Yeni siparişler önceki aya göre yükselerek haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Caixin Insight Group Baş Ekonomisti He Fan, veri sonrası yaptığı açıklamada, "Ekonomi halen tabanı bulma sürecinde ve aşırı kapasiteyi daraltmaya yönelik çabalar sonuçlarını göstermeye başlıyor. Ekonomik büyümeye yönelik baskı, süregelen küresel volatilite ile birlikte yoğunluğunu devam ettiriyor. Hükümetin ekonomik trendleri yakından izlemesi ve sert inişi önlemek için önceden ince ayarları gerçekleştirmesi gerek" şeklinde konuştu.

Yukarı

Business HT×