BIST 100 115.315 % 0,00
USD/TRY 6,8522 % 0,06
EUR/TRY 7,7248 % 0,24
Piyasalar
115.315
% 0,00
6,8522
% 0,06
7,7248
% 0,24
1,1269
% 0,15
9,38
0,00
1.767,57
% -0,14
42,20
% 0,40
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Uçak bileti fiyatlarını düşürecek müzakere başladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,"AB yetkililerince Türkiye ile Avrupa havacılığının entegre olmasını sağlayacak anlaşma için müzakere başladı. Anlaşma Türkiye'nin istediği gibi gerçekleşirse uçak bilet fiyatları da düşecek" dedi

Uçak bileti fiyatlarını düşürecek müzakere başladı
AA 31 01 2016, 11:35

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin, Türkiye ile Avrupa havacılığının entegre olması için anlaşma teklif ettiklerini belirterek, "Anlaşmanın Türkiye'nin istediği kapsamda gerçekleşmesi durumunda, AB ile Türkiye arasında hizmet veren havayolu şirketleri sınırsız uçuş gerçekleştirebilecek. Böylece, havayolu şirketleri arasındaki rekabet artacağından uçak bilet fiyatları da düşecek" dedi.

Bakan Yıldırım, 2014 yılında Türkiye'nin, AB ülkelerine Amerika'dan sonra en fazla yolcu taşıyan ülke olduğunu ifade ederek, "Türkiye ile AB ülkeleri arasında 30 milyon yolcu taşındı. Böylece, AB'ye 50 milyon yolcu taşıyan Amerika'dan sonra en fazla yolcu taşıyan ikinci ülke oldu" diye konuştu.

AB İLE KAPSAMLI HAVACILIK ANLAŞMASI

Yıldırım, AB yetkililerinin, Türkiye'yi "havacılıkta AB'nin en büyük partneri" olarak gördüklerini ve ilişkilerin özel hale getirilmesini istediklerini dile getirerek, bu amaçla AB tarafından "Kapsamlı Havacılık Anlaşması" önerildiğini kaydetti.

AB'nin 7 Aralık 2014'te açıklanan Havacılık Stratejik Belgesi'nde Türkiye'nin "anahtar ülke" olarak tanımlandığına işaret eden Yıldırım, "Dolayısıyla anahtar ülke olarak gördükleri Türkiye'ye küçük küçük anlaşma yerine kapsamlı bir anlaşma önerdiler. Amaç, Türkiye ile AB havacılıkta bütünleşsin. Biz, havacılık sektörü ve devletin ilgili kurumlarının temsilcileriyle daha önce bir toplantı yaptık. Bu toplantıda, böyle bir anlaşmanın sektör tarafından nasıl karşılanacağını konuştuk. AB yetkilileriyle yapılan toplantıda, karşı tarafın bize tekliflerini dinledik" değerlendirmesinde bulundu.

AB tarafından altı bölgeye anlaşma önerildiğini dile getiren Yıldırım, "Bunlar içinde Türkiye'ye en geniş kapsamlı anlaşmayı önerdiler. Bu ayın başında yapılan toplantıda, bu anlaşmanın neleri kapsayacağı belirlendi. Şimdi Türkiye'den bu teklife cevap bekliyorlar. Biz, cevap öncesi teknik hazırlıklara başladık" dedi.

BİR YIL İÇERİSİNDE BELLİ OLACAK

Yıldırım, anlaşma kapsamlı olacağı için havacılık güvenliğinde de "tek nokta güvenlik" sistemine geçileceğini belirterek, "Yani AB ülkelerinde ya da Türkiye'de havalimanında güvenlikte aranan bir kişi, söz konusu havalimanlarında ikinci kez aranmayacak. Bu da Türkiye'yi bölgesel hub (aktarma) merkezi haline getirme hedefine katkıda bulunacak" dedi.

"Avrupa'ya Türkiye üzerinden giden kişiler, Avrupa'da bir daha aranmayacak" diyen Yıldırım "Dolayısıyla insanlar otomatik olarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmeyi tercih edecek. Böylece Türkiye'den Avrupa'ya daha fazla frekans olacak, insanlar, Avrupa ülkelerine daha fazla opsiyon bulabilecek" diye konuştu. 

Yıldırım, bu konuların hepsinin yetkililer arasında tartışılacağını ve hangi kapsamda neye mutabık kalınacağının 1 yıllık sürede belirleneceğini sözlerine ekledi.

 

Yukarı

Business HT×