BIST 100 118.485 % 2,36
USD/TRY 6,8602 % -0,02
EUR/TRY 7,7807 % 0,18
Piyasalar
118.485
% 2,36
6,8602
% -0,02
7,7807
% 0,18
1,1331
% 0,19
9,79
0,16
1.785,30
% 0,03
43,16
% 0,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

BDDK gevşeme için zemin yokluyor

Kaynaklar, BDDK'nın bankalara kredi koşullarının gevşetilmesi yönünde görüşlerini bildirmeleri için bir tebliğ gönderdiğini belirtti

BDDK gevşeme için zemin yokluyor
SELÇUK OKTAY 07 01 2016, 16:46

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'nun (BBDK) bankalara gönderdiği bir tebliğ ile gevşeme yönünde zemin yokladığı belirtildi.

BusinessHT'ye konuşan iki kaynağın verdiği bilgiye göre daha önce artırılan genel karşılık oranlarının düşürülmesi ve böylelikle bankaların kredi sağlama koşullarının kolaylaştırılması hakkında BDDK bankalara görüşlerini soran bir yazı gönderdi.

Bankacılık sektörünü takip eden bir uzman söz konusu yazının görüş yazısından çok bir gevşemeye işaret eden bir tebliğ niteliğinde olduğunu belirtti. Uzman düzenleme ile daha önce artırılan karşılıkların eski seviyelerine çekilmesinin söz konusu olduğunu ifade etti. 

Daha önce Türkiye Bankalar Birliği karşılıkların düşürülmesi ve risk ağırlıklarının azaltılması ile ilgili BDDK'ya hitaben bir öneri metni kaleme almıştı.

BDDK yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmadı. 

BDDK 2011 yılında başta tüketici, otomotiv ve konut kredilerinde karşılık oranını yüzde 4'e çıkarmıştı. 2013'te yapılan bir düzenleme ile tüketici kredileri tanımına kredi kartları ve kredili mevduat hesapları da eklenmiş, 31 Aralık 2015'e kadar konut kredisi dışındaki tüketici kredileri de genel karşılık uygulamasına alınmıştı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ise daha önce BusinessHT'ye verdiği özel söyleşide makro ihtiyati tedbirlerin devam edeceğini söylemişti. Akben, "Tüketicilerin aşırı borçlanmasını önleyici tedbirlerimize devam edeceğiz. Yapacağımız düzenlemeler, Basel kriterlerinin bankacılık sermaye yapısı üzerindeki etkisini minimize edecek tedbirler olacak. KOBİ tarafına ve ucuz kredilere ihtiyacımız var. Bunu yatırım bankaları sağlayabiliyor" diye konuşmuştu.

'BANKALARIN KARI YÜZDE 20 ARTAR'

Uzmanlar söz konusu düzenlemenin tüketici tarafına yeteri kadar yansımayacağı görüşünde. Mevduatın kredi karşılama oranının yüzde 135 olduğu bankacılık ortamında bankaların kredi sunmak için fon yaratması gerektiğini söyleyen bankacılık uzmanı bu gevşemenin tüketiciye yansımasının tespit edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Söz konusu düzenlemelerin bankacılık sektörüne ise ciddi bir katkı sunması bekleniyor. Tebliğin detaylarını bilen bankacılık uzmanı bu düzenlemenin bankaların karına yüzde 20'ye varan bir katkı sunabileceğini ifade etti. Bu düzenlemelerin özellikle tüketici kredileri ağırlıklı portföyü bulunan bankalara avantaj sağlanması bekleniyor. 

TEB Yatırım, daha düşük karşılık oranları yeni verilecek tüketici kredilerine uygulanır ise tüm bankaların özsermaye karlılıklarının yıllık ortalama 0,3 puan iyileşeceğini tahmin ettiğini açıkladı. 

Yukarı

Business HT×