BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed'de bayrak değişimi politika duruşunu etkiler mi?

Fed üyeleri arasında Ocak ayında yapılacak rotasyon bankayı daha şahin bir noktaya çekebilir

Fed'de bayrak değişimi politika duruşunu etkiler mi?
WSJ 30 12 2015, 17:05

ABD Merkez Bankası Fed oy verme yetkisi olan üyelerde gerçekleşecek değişime hazırlanırken, bankanın yeni üyelerle daha şahin bir çizgiye kayması bekleniyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, bankanın karar verici kurulu Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy verme yetkisi olan ve olmayan üyeler Ocak ayında değişecek. Rutin değişimle beraber oy verme yetkisi kazanacak üyelerinin çoğunun tüm yıl boyunca Fed'in daha şahin bir politika benimsemesi konusunda ısrar eden üyeler olması dikkat çekici.

Oy verme yetkisi kazanacak dört üyenin söylediklerini kısa hatırlatmak gerekirse:

St. Louis Fed Başkanı James Bullard: Fed'in faiz artırımında geç kalabileceğine dair sık sık uyarılarda bulunan Bullard bundan sonraki artırımların da daha hızlı olması gerektiğini savunuyor. Kasım'da yaptığı açıklamada Bullard, "Ekonomi düşündüğümüzden daha çok güçlü görünüyor, bu yüzden daha da hızlı ilerleyeceğiz" dedi. 

Kansas City Fed Başkanı Esther George: George Fed'in kolay para politikalarını en çok eleştiren üyelerden biri. Merkez bankası tahvil alım programını sonladırma kararı alana kadar 2013'ün çoğunda kararlara itiraz etmişti. 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester: Mester de Aralık'tan önce artırım yönünde açıklama yapan üyelerdendi. Ancak Fed Başkanı Janet Yellen gibi o da artırımın "kademeli" olmasından yana.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren: Finansal krizden bu yana Fed'in teşvik programlarının destekçisi olan Rosengren, yeni oy verme yetkisi alacak üyeler arasında Aralık'tan önce artırımı savunmayan tek üye. Artışın hızı konusunda da kademeli artış taraftarı. 

Oy verme yetkisini kaybedecek üyeler ise Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ve San Francisco Fed Başkanı John Williams. Bu grupta sadece Lacker iki kere kararlara itiraz etmişti. Eylül ve Ekim toplantılarında faizlerin artırılması yönünde fikir bildiren Lacker'a rağmen çoğunluk faizlerin sıfır seviyesinde tutulmasından yana olmuştu.

Fed'in bir sonraki 26-27 Ocak'ta yapılacak. Minneapolis Fed Başkanı olarak Narayana Kocherlakota'nın yerine gelen Neel Kashkari'nin de ilk toplantısı olacak.

Haberin orjinalini okumak için tıklayınız.

Yukarı

Business HT×