BIST 100 90.051 % 0,00
USD/TRY 5,3572 % 0,22
EUR/TRY 6,0984 % 0,29
Piyasalar
90.051
% 0,00
5,3568
% 0,21
6,0979
% 0,28
1,1368
% -0,01
21,36
0,00
1.244,62
% -0,08
60,48
% 0,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ulaştırma Bakanlığı'ndan yüksek meblağlı HGS geçişi açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile yüksek meblağlı tebligatlar başta olmak üzere tüm ihlalli geçişlerden doğan idari para cezalarının, araç sahiplerinin gerekli özeni göstermemesinden kaynaklandığı bildirildi.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan yüksek meblağlı HGS geçişi açıklaması
AA 29 12 2015, 16:37

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile yüksek meblağlı tebligatlar başta olmak üzere tüm ihlalli geçişlerden doğan idari para cezalarının, araç sahiplerinin gerekli özeni göstermemesinden kaynaklandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basın yayın organlarında ve sosyal medyada HGS ile ilgili milyonlarca kişiye sahte tebligat gönderildiği ve mağduriyet oluştuğu iddia edildiği belirtilerek, HGS geçişleriyle ilgili yapılan haberler üzerine açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, "HGS'den kaçak geçişlerden kaynaklanan cezaların tebligatların yapılması yasal bir zorunluluk olması sebebiyle; Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda belirtilen ve idari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer hükmüne uygun olarak yapılmaktadır" denildi.

İhlalli geçiş yapan araç sahiplerine yapılan tebligatların 2 yıla kadar bekletilmesi gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığına dikkat çekilen açıklamada, "Tebligatların toplu halde gönderilmesi, vatandaşın ilk ihlalden itibaren cezasını bir hafta içinde cezasız ödemesini mümkün kılmıyor gibi bir durum söz konusu değildir" ifadesi kullanıldı.

Yapılan her ihlalli geçişin birbirinden bağımsız işlemler olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İhlalli geçiş yapan bir araç sahibine idari para cezası uygulansa bile aynı araç sahibi ücret toplama sistemlerine abone olarak veya var olan hesabına bakiye yüklemesi yaparak yeni geçişlerinde cezalı duruma düşmez. Sürücülerin elektronik posta, SMS gibi iletişim araçlarıyla ve ihlalli geçiş yaptıkları anda OGS ve HGS geçiş gişelerinde gerekli uyarılar sesli ve görsel olarak yapılmaktadır."

Araç sahiplerinin yasal süresi içinde ücret toplama sistemlerine abone olmaması veya abone olsa dahi hesaplarında geçiş ücretlerini karşılayacak yeterli bakiye bulundurmamaları nedeniyle idari para cezası uygulandığı bildirilen açıklamada, yüksek meblağlı tebligatlar başta olmak üzere tüm ihlalli geçişlerden doğan idari para cezalarının araç sahiplerinin gerekli özeni göstermemesinden kaynaklandığı, bunların dışında ücret toplama sistemlerinden kaynaklı herhangi bir hatalı işlem tespit edilmesi durumunda gerekli düzeltmelerin en kısa sürede yapılarak vatandaşların mağdur olmalarının önlendiği belirtildi.

Karayolları Genel Müdürlüğünün yasalar çerçevesinde görev yaptığına işaret edilen açıklamada, otoyollar ve boğaz köprülerinden geçiş yapan araç sahiplerine yapılan uygulamaların kanunlarda açıkça yer aldığı, idari para cezalarının katlanması, yükseltilmesi veya geç yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, vatandaşlardan alınan şikayetlerin yasalar çerçevesinde incelenerek ilgilisine gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı ifade edildi. 

Yukarı

Business HT×