BIST 100 115.844 % 0,46
USD/TRY 6,8541 % 0,08
EUR/TRY 7,7241 % 0,23
Piyasalar
115.844
% 0,46
6,8545
% 0,09
7,7238
% 0,23
1,1265
% 0,11
9,38
0,00
1.769,23
% -0,05
42,32
% 0,69
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye bankalar üzerindeki Basel yükünü hafifletmenin yollarını arıyor

Bankaların makro ihtiyati önlemlerden artan şikayteleri karşısında BDDK da Basel III kurallarının getirdiği yükleri hafifletmek için yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor

Türkiye bankalar üzerindeki Basel yükünü hafifletmenin yollarını arıyor
ISOBEL FINKEL - BLOOMBERG NEWS 29 12 2015, 09:24

Türkiye, iki yıldır yürürlükte olan sıkı düzenlemelerden şikayetleri artan bankalar üzerindeki Basel III yükümlülüklerinin yükünü azalatma konusunda atılabilecek adımlar üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda Pazartesi günü Anadolu Ajansı'na konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben Basel III kurallarının etkisini hafifletmek için yeni adımlar atacaklarını söyledi. Geçen hafta yayınlanan taslaklara göre de, kurum ilk olarak konut kredilerinde risk ağırlığını 50’den 35’e indirmeye hazırlanıyor. Daha sonra başka önlemlerin de gelmesi bekleniyor.

Sektöre yönelik uyarılar artarken planlanan bu adımlar önemli. Fitch de son yayınladığı raporunda, kredi büyümesinin hala mevduat büyümesinden daha hızlı olması sebebiyle Türk bankalarının sermaye artırımına ihtiyacı olabileceğini söylemişti. Bankaların özsermaye verimliliği üzerinden ölçülen kârlılığı ise son beş senedir aşağı yönlü seyrediyor.

Oyak Menkul Kıymetler analisti Aykut Ahlatçıoğlu, “Tam da sermaye yeterlilikleri artmaya hazırlanırken, BDDK daha az risk ağırlıklarına izin verecek değişikliker yapıyor. Amaç muhtemelen mevcut düzenlemeleri etkisiz hale getirmek değil ancak Türk bankalarının sorun yaşamasını önlemek” dedi.

Geçen hafta Cuma günü BDDK bankaların Basel III kurallarına uymak için takip etmesi gereken kriterleri açıkladı. Döngüsel sermaye tamponlarına ilişkin düzenlemede yapılan değişikliğe göre, bankalara hızlı kredi büyüme dönemlerinde kenara daha fazla sermaye koyma gerekliliği getiriliyor. Değişikliğin 2019 sonuna kadar kademeli olarak uygulamaya sokulması öngörülüyor.

Deniz Yatırım analisti Sadrettin Bağcı, bu durumun etkisini azaltmak için “önümüzdeki günlerde teminatsız kredilerde şu anda yüzde 150, 200 ve 250 seviyesinde olan yüksek risk ağırlıklarının yüzde 75 seviyesine indirilmesi yönünde büyük bir beklenti olduğunu” söyledi.

Kredilerin 2013 yılına kadar geçen 10 yılda ortalama yüzde 25 oranında büyümesi BDDK’nın hızlı artışı durdurmak için kredi vermeyi bankalara daha pahalı hale getiren yeni bir düzenleme getirmesine yol açmıştı. Türk lirasındaki değer kaybının da etkisiyle o zamandan bu yana yıllık kredi büyümesi yaklaşık yüzde 18 seviyesinde.

Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük bankası İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali de kârlılık oranlarındaki düşüşün sektörün geleceğine dair soru işaretleri yarattığını söylemişti. Net faiz marjlarında artış imkânının ve ücret komisyon geliri sınırlamaları karşısında bankacılıktan vazgeçmenin daha kârlı olabileceğini belirtmişti. 

Yukarı

Business HT×