BIST 100 94.244 % 0,03
USD/TRY 5,7988 % 0,14
EUR/TRY 6,5273 % 0,25
Piyasalar
94.244
% 0,03
5,7987
% 0,13
6,5255
% 0,24
1,1238
% 0,10
21,84
-0,11
1.359,02
% -0,10
61,82
% -0,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ekonomistlerin yarınki Merkez Bankası toplantısı öncesinde merak ettiği sorular

Yarın gerçekleşecek Merkez Bankası-ekonomistler toplantısı öncesinde ekonomistlerin merak ettiği sorular

Ekonomistlerin yarınki Merkez Bankası toplantısı öncesinde merak ettiği sorular
ENES TUNAGÜR, SELÇUK OKTAY 22 12 2015, 15:26

Merkez Bankası'nın piyasaların beklentileri dışındaki kararı sonrasında dikkatler yarın yapılacak ekonomistler toplantısına çevrildi. Piyasalar bankanın bu kararını farklı boyutlarıyla açımlama şansı veren bu toplantıda verilecek mesajları dikkatle takip edecek. 

BusinessHT'ye değerlendirmelerde bulunan ekonomistler bu toplantı öncesinde kararla ilgili en çok merak ettikleri konuları açıkladılar. Buna göre ekonomistlerin kafasındaki en önemli soru işareti Merkez Bankası'nın sadeleşmeye başlamak için koşul olarak öne sürdüğü "dalgalanmalardaki düşüş" ifadesinin ne anlama geldiği.

Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici, toplantıda gündeme getirmek istediği en temel sorunun "dalgalanmadaki düşüş" ifadesi ile ilgili olacağını, bu düşüşün tanımlanması gerektiğini söyledi. Derici, "Dalgalanmanın ortadan kalkması söz konusu olamaz. Dolayısıyla Merkez Bankası'nın bu ifadeyi net bir şekilde tanımlaması gerekir" ifadelerini kullandı.     

TEB Başekonomisti Selim Çakır ise Para Politikası Kurulu kararı ile ilgili iki soru işaretine dikkat çekti. Kararda sadeleşme için yeni bir koşul geldiğine vurgu yapan Çakır, "dalgalanmalardaki düşüş" ifadesi ile neyin kast edildiğininin açıklanması gerektiğini belirtti. İkinci olarak Çakır, daha önce sadeleştirmenin faiz koridorunun altından başlayacağı mesajı verildiğini, fakat bu güvercin açıklamadan sonra koridorun üst bandında da bir indirim olup olmayacağının kritik bir soru olduğunu belirtti.

Finans Invest Başekonomisti Burak Kanlı, Merkez Bankası'nın karar metnindeki ifadeleri Ocak'taki toplantıda üst bantta indirime gideceği şeklinde yorumladığını söyledi. Oynaklığın faiz artışının aksine gevşeme için bir gösterge olduğunu ifade eden Kanlı "Merkez Bankası'nın kredibilite açığı artarak devam ediyor. Merkez'in söylemiyle düşüncesi ayrışıyor. Anlaşılmazı neredeyse imkansız" diye konuştu.

Yukarı

Business HT×