BIST 100 95.256 % 0,45
USD/TRY 5,7802 % 0,10
EUR/TRY 6,5753 % 0,07
Piyasalar
95.256
% 0,45
5,7788
% 0,09
6,5758
% 0,08
1,1360
% -0,10
19,52
0,00
1.402,56
% -0,46
66,14
% -0,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez Bankası faizleri sabit bıraktı, sadeleşmeyi erteledi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Sadeleşmeyi bir sonraki toplantıya bırakıp, belli şartlara bağladı

Merkez Bankası faizleri sabit bıraktı, sadeleşmeyi erteledi
BUSINESSHT 22 12 2015, 13:46

Merkez Bankası beklentilerin aksine faizlerde değişikliğe gitmezken, sadeleşme planının da "oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı" olmasına bağlı olduğunu söyleyerek, normalleşmenin önümüzdeki aydan itibaren gelebileceği mesajı verdi.

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonunda banka, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5'te, alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25'te, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10,75 seviyesinde tuttu.

Bununla birlikte kurul, sadeleşme adımlarına, önümüzdeki toplantıda küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde başlanabileceğine işaret etti.

ABank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, söz konusu kararın piyasaların beklentilerin dışında olduğunu fakat kurda çok sert bir harekete neden olmayacağını ifade etti. Atakan, Türkiye için faiz artışından kaçınamayacağını da belirtti. 

TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu da bankanın sadeleşme için 1 ay daha marjı olduğuna işaret ettiğini, bunun piyasalarda olumlu karşılandığını ifade etti. 

Yapı Kredi Yatırım Stratejisti Murat Berk ise Fed sonrası görülen dalgalanmalardaki düşüşün kalıcı olmayacağını öngörürken, bir sonraki toplantıda da Merkez Bankası'nın piyasalarda çok büyük değişiklik olmazsa bir adım atmayacağını söyledi. Berk, yatırımcıların şu aşamada biraz daha beklemesi gerektiğini ifade etti. 

ABD Merkez Bankası Fed'in 25 baz puanlık faiz artışına giderek yedi yıllık faiz dönemini sonlandırmasının ardından Türkiye Merkez Bankası'nın da artırıma gitmesi bekleniyordu.

Gün içinde güçlenen dolar kuru karar öncesi 2,92 seviyelerinde seyrediyordu. Karar sonrası kur 2,94'ün üzerine fırladı. 

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir.

Bu çerçevede Kurul, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." 

 

Yukarı

Business HT×