BIST 100 91.423 % 0,70
USD/TRY 5,8854 % -0,20
EUR/TRY 6,6053 % -0,11
Piyasalar
91.408
% 0,68
5,8858
% -0,20
6,6048
% -0,12
1,1216
% 0,05
22,67
0,00
1.335,49
% -0,46
61,92
% -0,15
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Şimşek: Türkiye daha ortodoks bir para politikasına sahip olmalı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek hükümet politkaları ve Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu

Şimşek: Türkiye daha ortodoks bir para politikasına sahip olmalı
07 12 2015, 10:33

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin daha ortodoks bir para politikası çerçevesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Tüm politikalarda tahmin edilebilirliğin artırılması gerektiğini söyleyen Şimşek, "Para politikasında da tahminedilebilirlik artırılmalı. Türkiye daha ortodoks bir para politikası çerçevesine sahip olmalı" şeklinde görüş bildirdi.

NTV canlı yayınında konuşan Şimşek, Türkiye ekonomisine pek çok çarpıcı açıklamada bulundu.

"Türkiye'de siyasi belirsizlik azaldı" diyen Şimşek küresel ekonomide yaşanacak sıkıntılardan da Türkiye'nin pozitif ayrışacağını belirtti. Şimşek, "Küresel ekonomik arka plana bakınca bir takım sıkıntılar var, zor bir dönem. Fed muhtemelen faizleri artıracak, parasal sıkılaştırmayı çok önceden başlattı. İngiltere Merkez Bankası da ikinci çeyrekte bunu takip eder.  Faizlerde küresel olarak normalleme süreci başlayacak. Bu gelişmekte olan ülkeler için iyi bir haber değil. Para akışını sınırlar hatta yönünü bile değiştirebilir. Dolar likitiditesinde bir miktar sıkıntı yaşanabilir" dedi.

Başbakan yardımcısı, "Küresel olarak ikinci sorun alanı Çin. Şu anda petrol ihraç eden ülkelerin tamamı cepten yiyor. Çin'deki yeniden dengelenme süreci ve küresel anlamda faizlerin normalleşme süreci önemli sorunlar. Türkiye olarak siyasi istikrar ve reformlarla sayesinde pozitif yönde ayrışacaktır" diye konuştu.

Şimşek, "2015 belirsizliklere rağmen, etrafımızdaki ateş çemberine rağmen Türkiye bu yılı iyi bir performansla kapatıyor. Türkiye yüzde 3'ün üzerinde büyüyecek. Bu Çin, Hindistan hariç gelişmekte olanların 1,5 katı demek. Cari açık öngörülenden daha hızlı daralıyor. Cari açık bu yıl yüzde 4,7 civarı olacak muhtemelen. Tek olumsuz husus enflasyon" dedi. 

Şimşek, cari işlemler açığının tahminlerinden daha hızlı daralmakta olduğunu ve cari açığa oranının yüzde 4,7 seviyesinde çıkacağını sözlerine ekledi.

Şimşek, 2016 enflasyonunun yüzde 5 ile yüzde 7 aralığında çıkmasını umduğunu belirtti. 2016 büyümesinin ise yüzde 4'ün üzerinde çıkabileceğini ifade etti.

RUSYA ETKİSİ

"Rusya şoku"nun Türkiye'nin cari işlemler açığını etkileyeceğine de dikkat çeken Şimşek, "Türkiye, Rusya ile krizi masada çözmek istiyor. Rusya hatasını kabul etmeli" dedi.

Şimşek ayrıca, "Biz Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz, bu gerilimin etkisi GSYH'nin yüzde 0.3-0.4'ü civarında olabilir" dedi.

Rusya'dan dönen tarım ürünlerinin yüzde 80'ini başka pazarlara yönlendirdik

"İşlenmemiş gıdanın enflasyona baskısı çok güçlü; buna dönük yapısal önlemler alma noktasındayız; Rusya'nın almadığı gıdanın iç pazara verilmesinin konjonktürel, geçici etkisi olabilir" diye de ekledi.

Yukarı

Business HT×