BIST 100 95.421 % 0,25
USD/TRY 5,7731 % -0,66
EUR/TRY 6,5763 % -0,61
Piyasalar
95.421
% 0,25
5,7708
% -0,69
6,5742
% -0,63
1,1385
% -0,13
19,52
0,11
1.427,60
% 0,56
65,41
% 0,85
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Turizmciler asgari ücretteki artışın ertelenmesini talep etti

Turizm Bakanı'yla bir araya gelen turizmciler, yeni yılda bin 300 liraya çıkacak asgari ücretin ertelenmesini ya da bir yıl boyunca sektöre düşen farkın devlet tarafından karşılanmasını talep etti.

Turizmciler asgari ücretteki artışın ertelenmesini talep etti
HABERTÜRK 06 12 2015, 11:30

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı turizm alanındaki yaptırımlara karşı çözüm üretmek amacıyla turizmcilerle Antalya’da bir araya geldi.

Ünal, “Bakanlık olarak turizm sektörümüzün bu süreçten en az etkilenmesi, hatta bunun bir fırsata dönüştürülmesinden yanayız. Her kriz kendi içerisinde birçok fırsatı barındırır. Krizi fırsata dönüştüreceğiz” dedi.

Turizmciler ise bin 300 TL’ye çıkarılması öngörülen asgari ücret kararının geciktirilmesini ya da turizm tesisleri için oluşacak farkın bu yıl için devlet tarafından karşılanmasını istedi. Sektör, içkide de ÖTV konusunda talepte bulundu. 

Bakan Ünal, Rusya ile krizin en çok 4,5 milyon Rus turistin yüzde 75’ini ağırlayan Antalya'yı etkilediğini vurgulayarak Ocak ayı içerisinde Türkiye'deki tüm turizm sektörünü kapsayacak iki günlük bir çalıştay olacağını duyurdu. Ünal, "Sektörün, devlet tarafından nasıl desteklenmesi gerektiği, yeni turizm strateji belgesinin hazırlanması, önümüzdeki dört yılda yapılması gereken yasal düzenlemeler için geniş bir toplantı olacak" dedi. 

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda kapsamlı bir şekilde konuyu ele aldıklarını söyleyen Turizm Bakanı, turizmcilerin tekliflerini Bakanlar Kurulu'na taşıyacağını ifade etti. 

SEKTÖR NE BEKLİYOR?

Toplantının basına kapalı bölümünde turizmcilerden Bakan Ünal’a şu talepler iletildi:

- Ocaktan itibaren uygulamaya geçecek bin 300 TL asgari ücretin geciktirilmesi ya da turizm tesisleri için oluşacak farkın bu yıl için devlet tarafından karşılanması.

- Turizm tesislerinde tüm personelin, kış dönemi SGK kesintilerinin devlet tarafından karşılanması ya da bunun yapılandırılması.

- Uçaklara verilen yakıt desteğinin artırılarak tüm destinasyonlara yayılması.

- Havalimanı vergilerinin düşürülmesi veya geçici bir süreliğine kaldırılması.

- Otellerde misafir tüketimine sunulan içkilerin ÖTV oranının düşürülmesi.

- Antalya’ya yapılan direkt uçuşların ve destinasyonlarının öncelikli THY tarafından artırılması ve yabancı havayollarına sağlanacak avantajlarla Antalya’nın tek noktadan pek çok farklı noktaya uçuş yapılan merkez havalimanı durumuna çevrilmesi.

Yukarı

Business HT×