BIST 100 93.026 % 0,84
USD/TRY 5,8433 % -0,55
EUR/TRY 6,5438 % -0,75
Piyasalar
93.026
% 0,84
5,8425
% -0,55
6,5441
% -0,75
1,1195
% -0,21
22,29
0,00
1.346,57
% 0,52
60,77
% -0,28
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

El Erian'dan ABD istihdam verilerinin değerlendirmesi

Ünlü fon yöneticisi Muhammed El-Erian, Cuma günü açıklanan kritik önemdeki ABD Kasım ayı istihdam verilerini değerlendirdi.

El Erian'dan ABD istihdam verilerinin değerlendirmesi
BLOOMBERG NEWS 05 12 2015, 15:59

Allianz grubun ekonomik danışmanı ve ünlü fon yöneticisi Muhammed El Erian beklenenin üzerinde gelen ve Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) Aralık toplantısında alacağı faiz kararı için kritik öneme sahip ABD istihdam verilerini değerlendirdi.

El Erian'ın değerlendirmeleri şöyle;

1. FED'İN FAİZ ARTIRMASI İHTİMALİ GÜÇLENDİ

ABD'de Cuma günü açıklanan Kasım ayı istihdam raporuyla, Fed'in bu ay faiz artırımına gitme kararı kesine yakın. Bu veriler, Fed'i tarihinn en gevşek sıkılaştırma politikasına yöneltecek, ABD ekonomisinin karşı karşıya kaldığı dönemsel ve yapısal zorlukların altını çiziyor.

2. FED VE AMB ARASI AYRIŞMA ARTIK DAHA KESİN

Dünyanın en önemli iki parasal kurumu Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) para politikalarındaki ayrışma daha da kesinleşti. Bu ayrışmanın derecesi hakkında yatırımcı bekleyişlerinin politika açıklamaları ve verilere bağlı olarak dalgalanacak olmasına karşın-- sadece AMB'nin traderlar tarafından yetersiz bulunan adımlarının ardından Perşembe günkü reaksiyona bakın--, daha büyük çaplı bir politika akışkanlığının daha büyük bir kur ve faiz volatilitesine yol açmakta olduğunu reddetmek zor olacak.

3. YAPISAL ZORLUKLAR İÇİN FED YETERLİ DEĞİL

Katılım oranındaki küçük yükseliş, düşük olmasına ve oranın hala tarihsel olarak düşük seviyelerde bulunmasına karşın, işgücünden çıkanlar için cesaret verici bir gösterge. Bu durum, işgücü piyasasındaki atıl kapasitenin halen yüzde 5 olan işsizlik oranının kesin bir suretle gösterdiğinden daha büyük olduğunu işaret ediyor. Bu, Fed'in sığ ve düzensiz hızdaki bir faiz artırımı yapılacağı yolundaki görüşünü güçlendirecek. Ancak, ABD ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu yapısal zorluklar, merkez bankalarının oldukça ötesine geçen ve hükümetleri ve yasama organlarını kapsayan, ilave politika tepkisine olan ihtiyacın altını çiziyor.

Bu verinin net etkisi, para politikasının görünümünü önümüzdeki haftalarda ve aylarda açıklığa kavuşturması olacak. Ancak merkez bankalarının ekonomi için bir iksir olduğuna ilişkin aşırı güvenin, büyümenin yeterince yüksek, sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasını garanti etmek için ihtiyaç duyulan daha geniş bir politika tepkisine yol açacağına ilişkin çok az bir beklenti var. Ne yazık ki, pozitif Kasım ayı istihdam raporu muhtemelen Kongre'de daha politika rehavetine yol açacak.

KASIM AYI İSTİHDAMI BEKLENENİN ÜSTÜNDE

ABD ekonomisi Kasım ayında, Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, 211,000 istihdam yarattı. Önceki ayların verilerindeki olumlu revizyonların ardından, bu durum, son 12 ayda ortalama yaklaşık 240,000 aylık istihdam artışını işaret ediyor. İşsizlik oranı değişmeyerek yüzde 5'te kaldı ve saatlik kazançlar Kasım ayında yıllık bazda yüzde 2.3 ve aylık yüzde 0.2 arttı. İşgücüne katılım oranı ise yüzde 62.4'ten hafifçe artarak yüzde 62.5'e çıktı.

Bu gelişmelerin ardından, piyasalar ve ötesinin dikkatlerini en fazla çekecek politika iması, Fed'in bu ay faiz artırımına gitmesinin neredeyse kesin hale gelmesi olacak. ABD'de ya da başka yerde, yalnızca çok büyük, beklenmedik ekonomi dışı bir şok, merkez bankasını, 15-16 Aralık'ta gerçekleştireceği politika toplantısında, yaklaşık 10 yıl sonra yapacağı ilk faiz artırımını duyurmaktan alıkoyabilir.

Yukarı

Business HT×