BIST 100 109.111 % 0,94
USD/TRY 6,7338 % 0,29
EUR/TRY 7,5602 % 0,83
Piyasalar
109.111
% 0,94
6,7338
% 0,29
7,5602
% 0,83
1,1228
% 0,52
8,81
0,67
1.695,52
% -1,86
39,40
% -0,43
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gerginliğin Rusya'ya yansıması

Rusya'nın "uçak gerginliği" nedeniyle uyguladığı yaptırımların ters tepebileceği belirtiliyor

"Yaptırımlar ters tepebilir"
ENES TUNAGÜR 01 12 2015, 10:06

Geçtiğimiz hafta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir Rus savaş uçağını düşürmesi sonrası iki ülke arasında ortaya çıkan gerginlik ekonomik ilişkilere de yansıyarak artmaya devam ediyor. Ancak Rusya'nın gerginliğin başından bu yana uygulamaya koyduğu yaptırımların yılın başından bu yana resesyondaki ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği ifade ediliyor.

Rusya Merkez Bankası bugün enflasyon beklentilerini hesaplarken Türkiye'ye yönelik yaptırımları göz önüne alacağını açıkladı.

Reuters'e açıklama yapan banka, "(Yaptırıma tabi) ürünlerin listesi netleştikten sonra Rusya Merkez Bankası da bu önlemlerin enflasyon üzerinde ne kadar etkili olacağına dair bir değerlendirme yapacak ve beklentilerini hazırlarken bu faktörü göz önüne alacak" dedi.

Alfa Bank ekonomistleri Natalia Orlova ve Dmitry Dolgin yazdıkları raporda yaptırımların Rusya'da tüketici fiyat endeksini 2 yüzde puanı artırabileceği tahmininde bulundu.

Rusya, meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin Türkiye'den ithal edilmesini yasaklarken, Türkiye'ye turizmi de kısıtladı. Alfa Bank ekonomistleri turizm yasağının bu sektöre bağlı hizmetlerin fiyatlarında yüzde 15 ila 20'lik bir artışa yol açabileceğini, bunun da manşet enflasyonu 0.5 ila 0.8 yüzde puanı yükseltebileceğini kaydetti. Ekonomistler, ithalat yasağının ise TÜFE'ye 1.5 yüzde puanı artış olarak yansıyabileceğini söyledi.

Nomura CEEMA Bölgesi Stratejisti Timothy Ash Rusya'nın uyguladığı yaptırımların ters etki yapabileceğini ve Rusya açısından da aynı oranda olumsuz bir yansıması olacağını kaydetti. Bu hamlelerin kısa vadede enflasyonu artırarak, toparlanmayı ve büyümeyi yavaşlatacağını belirten Ash "Uzun vadede ise bu durum diğer ülkelerin enerji alanında Rusya'dan uzaklaşarak kaynak çeşitlendirmelerine yol açacaktır" diye konuştu.

Rusya daha ileri gider mi?

Krizin iki taraf açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Timothy Ash "Rusya'nın hali hazırdaki tavrı beni şaşırttı. Ancak daha fazla gerginliği göze alabileceklerini sanmıyorum. Ancak Rusya Devlet Başkanı bugünlerde daha duygusal ve tahmin edilemez davranıyor. Rusya'nın uluslararası alanda hatrı sayılan bir güç olduğunu göstermek için ağırlığını koymaya istekli gözüküyor. Ancak yine de Batı ile ticaret yapmak istediğini düşünüyorum. Bu yüzden eninde sonunda Türkiye'ye karşı dile getirilen ekonomik tehditlerden geri adım atılabilir" dedi.a

Öte yandan Barclays analistleri Durukal Gün ve Daniel Hewitt de yaptırımlara ilişkin benzer bir yorumda bulunarak, bu durumun Rusya Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ara vermesine yol açacağını söyledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu Rusya Merkez Bankası'nın 11 Aralık'taki toplantıda gösterge faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 10.5'e çekeceğini öngörmüştü.

Rusya ekonomisi 6 yılın en ağır resesyonunda

Rusya'da TÜFE Eylül ve Ekim aylarında yavaşlayarak yüzde 15.6'ya inse dahi son dönemdeki trend 2002'den bu yana en yüksek düzeye işaret ediyor.

Petrol fiyatlarının 110 dolardan 1,5 yıl içinde 40 dolara inmesiyle ağır bir yara alan dünyanın en büyük enerji ihracatçısı 2009'dan bu yana ilk kez resesyona girdi. Rusya ekonomisi, Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa ve ABD'nin uyguladığı yaptırımların da etkisiyle 2015'in ilk 3 çeyreğinde ortalama yüzde 2,6 küçüldü. Rus rublesi ise 2015'te yüzde 8 değer kaybı yaşadı. Gösterge endeks Micex ise 2014'te 6 yılın düşüğünü test etmesi sonrası bu yıl yüzde 27 yukarıda seyrediyor.

Yukarı

Business HT×