BIST 100 90.787 % 0,32
USD/TRY 5,9011 % 0,45
EUR/TRY 6,6346 % -0,23
Piyasalar
90.787
% 0,32
5,9011
% 0,45
6,6346
% -0,23
1,1212
% -0,59
22,67
0,05
1.341,70
% -0,05
62,01
% 1,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Rus ve Türk hisselerinin kazananı: Düşen uçağa aldırmayın

Doğu Avrupa varlıkları üzerine en başarılı fon yöneticisi Daljajev, büyük olayları dikkate almadan Türk ve Rus varlıklarından para kazandığını söyledi

Rus ve Türk varlıklarının kazananı: Düşen uçağa aldırmayın
ISOBEL FINKEL - BLOOMBERG NEWS 27 11 2015, 08:36

Marko Daljajev, manşetleri işgal eden büyük uluslararası olayları dikkate almadan Türkiye ve Rusya hisselerine yatırım yaparak para kazandığını söyledi.

Her iki ülke varlıklarına da kaydadeğer miktarda yatırım yapmış 100 fon arasında bu yıl en iyi performans gösteren SEB Eastern Europe Small Cap Fonu'nun yöneticisi olan Daljajev'in tavsiyesi, Türkiye'nin Suriye sınırı yakınında Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında ortaya çıkan gerilim sırasında büyük önem taşıyor.

Rusya ekonomisi, küresel petrol fiyatlarındaki yüzde 42'lik düşüşün etkisi ile 12 aydır resesyonda. Türkiye'nin ise başından bir seçim hükümeti, Türk lirasında rekor düşüş, terör olayları ve Suriye'den göçmen akını geçti. Buna rağmen, Daljajev'in euro bazında fonu yüzde 17 artarken, MSCI Doğu Avrupa gösterge endeksi yüzde 5 düştü. 

Daljajev bunu küçük ve yerel düşünerek gerçekleştirdi. Daljajev’in Türkiye'de en gözde tercihi bakır madeni üretici Park Elektrik'ti. Daljajev, bu şirketin bakır fiyatlarındaki düşüşe karşın hızlı bir büyümeye hazırlandığını söyledi. Rusya'da ise, Daljajev'in gözdesi, ithalat sübvansiyonlarından faydalanan domuz ve şeker üreticisi Ros Agro oldu. Daljajev, bu şirketin gelirlerini ikiye katladığını söyledi

32 yaşındaki yatırımcı, bir mülakatta, "Bakır gibi emtia için hikaye biraz sağlıksız olabilir, ancak bazı şirketler, oldukça iyi performans gösterebilir ve yatırımcılar bunu er ya da geç fiyatlayacaktır" dedi.

GERİLİM ARTMAZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında söz düellosuna neden olan Suriye sınırı yakınındaki olay bile Daljajev'in varlıklarında yeniden düzenlemeye gitmesine sebep olmadı. Daljajev, gerilimin artmasının hiçbir liderin çıkarına olmadığını söyledi.

Estonya'nın başkenti Tallinn'de faaliyet gösteren fon yöneticisi, fiyatlarda yerel uyumsuzlukların peşinde olduğunu söyledi. Rusya'da sağlık-bakım sektörü hisseleri arasında favorisi olan bir şirketi, ülkede eczane konusunda aşırı arz olduğunu hesaplamasından dolayı sattığını kaydetti. Daljajev'e göre, Moskova'da 1,400 kişiye bir eczane düşüyor ve bu Avrupa ortalamasının üç katı düzeyinde.

Daljajev, şimdi 49 milyar euroya (52 milyar dolar) ulaşan fonu 2014 yılında Skandinaviska Enskilda Banken AB'de devraldı. Likidite için, Rusya ve Türkiye endekslerinde büyük şirketlerin küçük çaplı varlıklarını tuttu. Ancak büyük kazançlarını küçük şirketlerden elde etti. 

Daljajev, "Yüzde 100 değer kazanan bir ya da iki hisse seedinde büyük pozisyonunuz varsa, gerisi için fazla endişelenmenize gerek yok" dedi.

Yukarı

Business HT×