BIST 100 105.520 % 0,00
USD/TRY 6,8137 % -0,15
EUR/TRY 7,5859 % 0,13
Piyasalar
105.520
% 0,00
6,8137
% -0,15
7,5859
% 0,13
1,1135
% 0,26
9,17
0,10
1.737,33
% 0,41
37,64
% -0,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

ECB yetkilileri ek teşvik konusunda görüş ayrılığında

Avrupa Merkez Bankası'nda haftaya gerçekleşecek toplantı öncesi ek teşvik konusunda görüş ayrılığı sürüyor

ECB yetkilileri ek teşvik konusunda görüş ayrılığında
BLOOMBERG NEWS 26 11 2015, 06:44

Gelecek haftaki toplantısında ek teşvik konusunu değerlendirmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bazı yetkilileri son gelen verilerin ek teşviğe ihtiyaç bırakmadığını düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio toparlanmanın sürdüğünü, ancak risklerin aşağı yönlü olduğunu, revize edilecek makroekonomik tahminlerin son kararda kilit rol oynayacağını belirtti. Constancio fiyat istikrarını sağlamak istediklerini de ifade etti.

Vitor Constancio ayrıca Amerikan Merkez Bankası’nın 2006'dan beri yapacağı ilk faiz artışının Avrupa'ya direk etkisi olmasını beklemediklerini ve bu riskin yönetilebilir olduğunu söyledi. Constancio "Ekonomilerin durumu, temel göstergeleri, para politikaları farklı ve faiz artış kararıyla bu fark daha da belirginleşecek" diye konuştu.

‘EKONOMİDE GİDİŞAT RAYINDA’

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi ve Estonya Merkez Bankası Başkanı Ardo Hansson ise bölgedeki güven endekslerinin yükseldiğini belirtti ve ek parasal genişleme için bir neden görmediğini söyledi.

 Hansson "Son toplantımızdan bu yana negatiften ziyade pozitif haberler görüyorum. Ekonomide gidişat büyük oranda rayında, bu durumda harekete geçmek için neden olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

‘MERKEZ BANKASI DAHA FAZLA ADIM ATMAMALI’

Diğer bir Yönetim Kurulu Üyesi Sabine Lautenschlaeger da Merkez Bankası'nın daha fazla adım atmaması gerektiğini savundu.

Almanya Merkez Bankası Başkanı ve kurul üyesi Jens Weidmann da geçen haftaki açıklamasında alınan tedbirlerin etkili olması için zamana ihtiyaç olduğunu belirtmişti. Weidmann ile aynı toplantıda konuşan Başkan Mario Draghi ise enflasyonu hızlıca yükseltmek için politika yapıcıların her şeyi yapacağını söylemişti.

Draghi'nin bu açıklamasına İrlanda Merkez Bankası başkanı ve kurul üyesi Patrick Honohan'dan destek geldi. Honohan alınan önlemlere rağmen enflasyonun yükselmediğine dikkat çekti ve uyumlu para politikasının uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

ECB'nin Euro Bölgesi için orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 2. bölgede Ekim ayında enflasyon yüzde 0,1 arttı.

ECB, Eylül ayı tahminlerinde 2017'de enflasyonun ortalama yüzde 1,7 olacağını öngördü. Bu tahminde herhangi bir aşağı yönlü revizyon olması daha fazla teşvik için bir neden oluşturabilir.

 

Yukarı

Business HT×