BIST 100 94.831 % -0,62
USD/TRY 5,7739 % 0,00
EUR/TRY 6,5778 % 0,10
Piyasalar
94.831
% -0,62
5,7724
% -0,02
6,5777
% 0,08
1,1373
% 0,02
19,52
0,00
1.411,28
% 0,16
66,49
% 2,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İranlı yetkili: Avrupa'ya gönderecek gazımız yok

İran Petrol Bakanı Uluslararası ilişkilerden Sorumlu Yardımcısı Zemaniniya, "Avrupa'ya gönderecek kadar ne gaz, ne de LNG üretememekteyiz. Şu an o kadar gazımız yok" dedi

İranlı yetkili: Avrupa'ya gönderecek gazımız yok
AA 21 11 2015, 14:13

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, "İran gazının Avrupa'ya Türkiye topraklarından nakledilmesi Türkiye'nin alacağı karara bağlıdır.

Başkent Tahran'da Homa Otel'de düzenlenen Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu (GECF) Enerji Bakanları Olağanüstü Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Zengene, "İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya boru hattıyla sevk edilmesinin Türkiye'nin alacağı karara bağlı olduğunu" söyledi.

Zengene, "İran gazının Avrupa'ya Türkiye topraklarından nakledilmesi Türkiye'nin alacağı karara bağlıdır. Türkiye bu konuya nasıl yaklaşıyor? İran gazını satın alıp kendisi mi ihraç edecek, yoksa, İran kendisi ihraç edecek Türkiye'ye transit parası mı ödeyecek? Türkiye'nin gazın intikali için belirleyeceği ücret ne olacaktır? Eğer fiyatlar şu ana kadar olduğu gibi yüksek olursa Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) göndermek durumunda kalacağız" dedi.

Yine, petrol ürünleri üretimi ve ihracatı konusundaki ülke stratejisi üzerine sorulan bir soruya Zengene, "Zor duruma düşmemek için petrol ürünlerimizi çeşitli ülkelere ihraç etme stratejisi güdüyoruz. İthal edenler de böyledir. Farklı ülkelerden birlikte alış yaparlar. Mesela, Türkiye bize, Avrupa'ya gazımızı ihraç etmek için izin verecek mi vermeyecek mi diye beklemeyiz. İhracat alternatiflerimizi çoğaltma durumundayız" şeklinde cevap verdi. 

Öte yandan, GECF Enerji Bakanları Olağanüstü Toplantısı öncesi İran Petrol Bakanı Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı Emir Hüseyin Zemaniniya AA muhabirinin aynı sorusunu, "İran'da Avrupa'ya gönderecek kadar gazın bulunmadığını" yanıtını verdi.

Zemaniniya, "Avrupa'ya gönderecek kadar ne gaz, ne de LNG üretememekteyiz. Şu an o kadar gazımız yok. İç tüketimimiz çok fazla. Kısa zamanda da Avrupa'ya gönderecek gazımız yok. İç tüketimimiz çok fazla. Kısa zamanda da Avrupa'ya gönderecek gazımız bulunmamaktadır. Bunun ancak 5-6 yıl sonra mümkün olabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Yukarı

Business HT×