BIST 100 89.085 % 0,00
USD/TRY 6,6625 % -0,60
EUR/TRY 7,3077 % -0,62
Piyasalar
89.085
% 0,00
6,6635
% -0,58
7,3107
% -0,58
1,0960
% -0,04
11,83
0,00
1.587,03
% -0,28
26,91
% 8,77
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İslami finansın durgun yılında Türkiye'nin yıldızı parlar mı?

Bu yıl başından bu yana durgun seyreden İslami finans sektörünün siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla hareketlenmesi bekleniyor

İslami finansın durgun yılında Türkiye'nin yıldızı parlar mı?
BLOOMBERG NEWS 16 11 2015, 15:38

İslami finans için tüm dünyada çok fazla gelişmenin yaşanmadığı bir yıldı; ancak seçimin yarattığı belirsizliğin ortadan kalktığı Türkiye'de yaşanan hareketlilik dikkatleri tekrar ülkeye çekebilir.

Bloomberg News'un haberine göre, bu hafta uluslararası kira sertifikası ihraç etmeye hazırlanan iki Türk İslami bankası Albaraka Türk ve Kuveyt Türk'ün adımları uzun zamandır durgun seyreden İslami finansın tekrar hareketleneceğine işaret. Özellikle hiçbir partinin hükümet kuracak çoğunluğu elde edemediği 7 Haziran seçimlerinden sonra sukuk satışları azalmış; en büyük kamu bankası olan Halk Bankası da katılım bankası kurma planlarını askıya almıştı. Dünyada da küresel sukuk ihraçları 2010'dan bu yanan en yavaş yılını geçiriyor.

İslami anlaşmalarla ilgilenen Dubai merkezli hukuk firması King & Spalding'ın ortaklarından Rizwan H. Kanji, "Beklemeye alınan pek çok işlem şimdi yeniden devreye sokuluyor. Türkiye'de katılım bankacılığının büyüme sürecinin ikinci fazındayız" dedi.

Kuveyt Türk planlanan 40 milyon dolarlık ihraç için yatırımcılarla bir araya geliyor. Albaraka ise ihraç için 13 Kasım itibariyle görüşmelere başladı. 

Ernst & Young Küresel İslami Bankacılık Merkezi ortaklarından Ashar Nazim, Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrarın yatırımcı güvenini güçlendireceğini ve katılım bankacılığının en doğrudan kazananlardan biri olacağını söyledi. Nazim'e göre, henüz tam olarak faydalanılmayan talep düşünüldüğünde sektörün ülkede 10 kata kadar büyüme potansiyeli var.

Yapı Kredi Yatırım Hisse Araştırmaları Eş Başkanı Melih Murat Börekçi ise, "Acele etmeye gerek yok. Ak Parti'nin katılım bankacılığında kamuya yer edindirme niyetinde bir değişiklik olduğunu sanmıyorum, ama ekonomi yönetiminde değişiklikler olabilir. Yeni atanan yetkililerin kendi planlarını ve zaman çizelgelerini belirlemek için zamana ihtiyaçları olacaktır" dedi.

Ak Parti'nin İslami bankacılığı tüm sektörün yüzde 20'si haline gelecek kadar büyütme çabalarına rağmen katılım bankalarının sektördeki payı Eylül itibariyle yüzde 5,1 seviyesinde seyrediyor.

Ziraat'in katılım kolunun halihazırda faaliyetlerine başladığını ve 2016'nın ilk yarısında iki kamu bankasının daha bu birimlerini devreye soktuğunu göreceğimize dikkat çeken Oyak Menkul Değerler bankacılık analisti Aykut Ahlatçıoğlu da, "Katılım bankaları geleneksel rakiplerinden çok daha hızlı büyüyecek" dedi.

Yukarı

Business HT×