BIST 100 100.665 % 0,86
USD/TRY 5,6946 % 0,18
EUR/TRY 6,3999 % 0,22
Piyasalar
100.648
% 0,84
5,6976
% 0,21
6,4012
% 0,23
1,1220
% -0,04
17,76
-1,00
1.419,67
% -0,48
64,23
% 0,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: İşverenler daha az kazansın

G20 zirvesi öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işverenlere daha az kazanıp, gelirlerini çalışanlarıyla paylaşmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Erdoğan ayrıca yüksek faiz oranlarını da eleştirdi.

Erdoğan: İşverenler daha az kazansın
15 11 2015, 11:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getirecek G20 liderler zirvesi öncesi düzenlenen İş 20 ve Emek 20 Oturumu'nda konuştu.

Erdoğan, asgari ücretle ilgili bir soruyu işverenlerin daha az kazanıp gelirlerini çalışanlarıyla daha fazla paylaşaması gerektiğini söyleyerek yanıtladı:

“Şu anda Türkiye’de konuşulan ise 1300-1500 Türk lirası. Hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye’deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret mâlum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. 4 bin lira verdiği zaman, niye veriyorsun demez. E ne olur? Biraz az kazanmış olur”

“İşverenlere tavsiye ediyorum. Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın” diyen Erdoğan paylaşımcı anlayışın egemen olmasını ve fakirin tahrik edilmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. Öldükten sonra da 'Sorma, bizim öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, maaşını da iyi bir konumda verirdi' desinler. Asıl olan burası. Bunu başarmamız lazım."

'BU FAİZ ORANIYLA YATIRIM OLMAZ'

İşverenlerin az kazanmasıyla doğabilecek maliyet endişesine de değinen Erdoğan maliyetlerin aşağı çekilebileceğini söyledi. Türkiye'deki faiz oranlarının yüksek olduğunu eleştiren Cumhubaşkanı, bu oranlarla yatırım olamayacağını dolayısıyla önce paranın maliyetinin düşmesi gerektiğini söyledi:

“Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz. Buradaki konum şudur, Türkiye’de faiz oranları mesela yüksektir, ama batıda bizim gibi değil düşüktür. E soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte küçük orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi? Zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için burada önce paranın maliyetini düşürmek lazım. Ne genç işadamı bulabiliriz, ne genç işkadını bulabiliriz. Onlar da çok kısa zamanda iflas ederler, devlet gelir iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir diye özellikle düşünüyorum.”

Erdoğan ayrıca, işçi sendikalarının dayanışmasının önemli olduğunu söyleyerek KOBİ'lerin hem Türkiye'de hem de dünyada teşvik edilmesi ve geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

'BÜYÜME RAKAMLARDAN İBARET DEĞİLDİR'

Etkin ekonomi ve istidam politikalarının uygulanabilmesi için işçi işveren arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesinin şart olduğunu söyleyen Erdoğan büyümenin sadece rakamlardan ibaret olmadığını kalitesi ve niteliğinin de önemli olduğunu söyledi:

“Toplumdaki tüm kesimlerin, refah artışından pay almaları gerekiyor. Biz kapsayıcılığı daha fazla kaliteli istihdam oluşturulması eşitsizliklerin giderilmesi olarak görüyoruz. Sizler de İş 20 ve Emek 20 olarak yaptığınız çalışmalarda kapsayıcı büyümeyi benimseyerek G20'ye katkılarınızı sundunuz. Alın terini kutsal gören, emeğin karşılığının zamanında verilmesini emreden bir medeniyetin mensupları olarak bu konu bizim için çok önemli. Türkiye olarak başarılı sonuçlar elde ettiğimizi ifade etmek isterim.  Asgari ücrette ve ortalama ücretlerde ciddi artışlar kaydettik."

Yukarı

Business HT×