BIST 100 100.421 % 0,62
USD/TRY 5,7003 % 0,28
EUR/TRY 6,4010 % 0,24
Piyasalar
100.421
% 0,62
5,7017
% 0,31
6,4025
% 0,26
1,1212
% -0,12
17,76
-1,00
1.418,17
% -0,59
64,21
% 0,86
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ekonomi yönetiminin başında kim olacak?

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine ilişkin planları yazdı

Ekonomi yönetiminin başına kim gelecek?
BUSINESSHT 11 11 2015, 08:22

AK Parti'de pek çok önemli ekonomi kurmayının meclise girmesiyle seçimden bu yana cevabı merakla beklenen "Ekonominin direksiyonunda kim olacak?" sorusuna Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi'den farklı bir model iddiası geldi.

Özellikle son dakikada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ısrarıyla aday olan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yeni kabinede nasıl bir rolü olacağı uzun zamandır merak ediliyordu. 

Selvi bugünkü yazısında dün Davutoğlu'nun da açıkladığı üç mini kabine modelinin temel olacağını söyledi.

Davutoğlu dün ekonomi, güvenlik ve dış politika ve siyasal ve ekonomik, eğitim reformları konusunda çalışacak üç mini kabineden oluşan bir modelin planlandığını söylemişti.

Selvi de bugünkü yazısında ekonomi kabinesinin doğrudan başbakana bağlanacağını, böylece direksiyonun başbakanda olacağını öne sürdü.

İşte Selvi'nin bugünkü yazısının ilgili bölümü:

"Peki ekonomideki yeni sistem nasıl olacak, sistem nasıl işleyecek, Ali Babacan ekonomi yönetiminde yer alacak mı?

Şimdi artık, ”Ekonominin patronu kim olacak” sorusuna cevap verebiliriz. Yeni süreçte ekonomin patronu Başbakan Ahmet Davutoğlu olacak. Kabinenin başı olması nedeniyle Başbakan, hem ekonomin, hem dış politikanın, hem diğer icraatların patronudur. Ama buradaki durum farklı. Yeni bir sistem devreye giriyor.
Yeni sistemde ekonomin patronu Başbakan Davutoğlu olacak. Mini kabine doğrudan Başbakan'a bağlı olarak çalışacak. Başbakan hem ekonominin patronu, hem kaptanı olacak. Böylece ekonomin patronu Ali Babacan mı olacak, yoksa Berat Albayrak mı gelecek sorusu da böylece ortadan kalkacak. Belki mini kabinede yer alacaklar ama ekonominin patronu Başbakan olacak. 

Burada ekonomin günlük işleyicini kim takip edecek? Ali Babacan'ın yaptığını Başbakan mı yapacak? şeklindeki sorulara cevap verilmesi gerektiğine inanıyorum. Güvenlikle ilgili bir birim oluşturuldu. Özellikle de 23 Temmuz'dan bu yana bu birimin sık sık toplandığına tanıklık ediyoruz. Ama hem güvenlikten sorumlu bakanlar görevlerinin başında hem de asker ve sivil bürokratlar işlerini yapmaya devam ediyor. Burada önemli bir nokta var. Başbakan güvenlikle ilgili hem siyasi sorumluları hem askeri ve sivil bürokratları bir araya getiriyor. Ayrıca kararlar Başbakan düzeyinde alınıp, takipleri de aynı seviyede yapılıyor. Sonuç almaya odaklı olan bu yöntemin terörle mücadelede sağladığı katkı ortada.

Bunun biraz daha geliştirilmiş şekli ekonomide olacak."

---

Yazının tamamını okumak için 

Yukarı

Business HT×