BIST 100 102.393 % 0,81
USD/TRY 5,6436 % 0,46
EUR/TRY 6,3407 % -0,11
Piyasalar
102.356
% 0,78
5,6439
% 0,47
6,3401
% -0,12
1,1227
% -0,44
17,64
-0,12
1.437,82
% -0,57
62,83
% 1,45
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed'in sıkılaşmasının dünyanın sonu olmadığını gösteren 5 neden

Bank of America Merrill Lynch'e göre Fed'in faiz artırımı sanıldığı kadar kötü olmayabilir

Fed faiz artırımının küresel ekonomiyi çökertmeyebileceğini gösteren 5 neden
BLOOMBERG NEWS 10 11 2015, 15:23

Ekim ayında istihdamın ve ücretlerin hızla yükseldiğini gösteren veriler sonrası piyasalarda Fed'in faizleri Aralık'ta artıracağı beklentisi iyice güçlendi.

Cuma günü gelen beklentilerin çok üzerinde veri sonrası piyasaların fiyatladığı artırım ihtimali hızla yüzde 68'e yükseldi.

Yetkililer istihdam piyasasındaki iyileşmeyle beraber enflasyonun da yükseleceği konusunda da çok daha iyimser. 

"Şu anki durum tam Yellen'ın istediği gibi" diyen Bank of America Merrill Lynch Küresel Ekonomi Eş Başkanı Ethan Harris de Fed'in uzun zamandır beklenen normalleşme sürecini başlatmasının piyasalar açısından ne kadar sanıldığı kadar kötü olmayabileceğine dair 5 neden sıralamış. İşte Fed'in artırımından korkmamak için 5 sebep:

1) Fed politikaları ekonominin temellerini güçlendirdi

Ekonomiste göre, hem kredilerde ve konut piyasasında görülen etkileyici bir toparlanma hem de düşük faizler hanehalkı borcunu yönetilebilir hale getirdi. Borç ödemek için kullanılan harcanabilir gelir tarihi düşük seviyeler yakın seyrederken, tüketici kredilerinde büyüme beklentilerin çok üzerine çıkarak 28,9 milyar dolar oldu.

2) Politikacılar büyüme önünde engel olmayı bırakacaklar

Para politikasının destekleyiciliğinin azalmasıyla, hükümet harcamalarının ekonomideki durgunluğu azaltma konusunda en azından bir miktar daha etkili olması bekleniyor.

3) Çin endişeleri abartılı görünüyor

Üçüncü çeyreğe iyice somutlaşan Çin kaygıları damgasını vurmuştu. Hem Şanghay Bileşik Endeksi'nde görülen çöküş hem de yetkililerin yuanı daha fazla devalüe edebileceği endişeleriyle tüm dünyada korkular iyice artmıştı. Ancak Harris'e göre, her iki konuda da toparlanmalar var. Ekonomist, "Çin'deki zayıflıkla ilgili azalan piyasa gerginliği Fed çıkışı önündeki son ve geçici engeli de kaldırmış olabilir" dedi.

4) Ekonomi Fed kaynaklı sıkıntıları beklenenden iyi göğüsledi

Harris'e göre, ne taper tantrum ne de dolardaki yükseliş ABD büyümesini çok sarsmadı. 

5) Merkez bankaları arasındaki ayrışma o kadar büyük değil.

Ekonomist, "Fed ve diğer merkez bankaları arasındaki politika ayrışma tarihi standartlara göre çok daha ılımlı seviyede" dedi. Ayrıca, insanların merkez bankaları politikaları arasındaki ayrışmaların ciddiyetini çok abarttığını düşünüyor.

Yukarı

Business HT×