BIST 100 101.849 % 0,28
USD/TRY 5,6592 % 0,69
EUR/TRY 6,3832 % 0,12
Piyasalar
101.849
% 0,28
5,6592
% 0,69
6,3832
% 0,12
1,1222
% -0,49
17,68
-0,08
1.425,37
% -1,43
62,47
% 0,87
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed kararı gelmeden önce bilmeniz gereken 5 şey

Eylül ayındaki kritik toplantısında faizleri değiştirmeme kararı alan ABD Merkez Bankası Fed'in bugünkü açıklaması öncesi bilmeniz gereken her şey

Fed kararı gelmeden önce bilmeniz gereken 5 şey
WSJ 28 10 2015, 09:15

ABD Merkez Bankası Fed merakla beklenen faiz kararını bugün açıklıyor. Ancak yaklaşık 9 yılın ardından gelecek ilk faiz artırımının bu toplantıdan çıkması beklentileri bir hayli zayıf.

Faiz artırımı olmazsa Fed Başkanı Janet Yellen basın toplantısı da yapmayacak, ama yine de toplantı sonrası açıklama Fed'in duruşuna dair son ipuçlarını vermesi açısından önemli. Merkez Bankası'nın bu yıl içindeki son toplantısı olan Aralık'ta mı yoksa 2016'da mı borçlanma maliyetlerini yükseltmeye karar vereceği konusundaki mesajlar belirleyici olacak.

İşte toplantı sonrası yapılacak açıklamada dikkat etmeniz gereken 5 nokta:

1) Şimdilik bekleme

Bugün faizleri artıma kararı alınması, küresel ekonomideki zayıflık ve ABD istihdamında devam eden sıkıntılar nedeniyle Ekim artırımının mümkün olmadığını düşünen tahmincileri ve piyasaları büyük bir şoka sokar. 

Ancak karar vermek için daha fazla veri gelmesiyle Aralık'ta artırım mümkün. 15-16 Aralık'ta yapılacak toplantı sonrası Yellen'ın da basın toplantısı yapacak olması olasılığı güçlendiren etkenlerden.

2) İzlenecek veriler

Küresel ekonomi hakkında endişelenen Fed, Eylül açıklamasında da merkez bankasının "yurt dışındaki gelişmeleri izlediğini" söylemişti.

Fed'in kafasını kurcalayan bir diğer konu ise inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon. Eylül açıklamasında "enflasyon gelişmelerini de yakından izlediğini" söylemişti.

Bugünkü açıklamada da bu ifadelerde yapılacak muhtemelen değişiklikler kritik olacak. Fed küresel gelişmeleri veya enflasyon gelişmelerini izlemeyi bıraktığını söylerse, bu kaygıların azaldığına dair bir mesaj olabilir ve Aralık'ta artırımı beklentilerini destekleyebilir.

3) Küresel endişeler

Eylül açıklamasında küresel ekonomideki zayıflığa dair artan endişeleri yansıtan yeni bir cümle vardı: "Yakın zamanda gerçekleşen küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyetleri sınırlayabilir ve yakın vadede enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir."

Eğer bu kelimeler Ekim açıklamasında da kalırsa Aralık artırımının daha az muhtemel olduğuna dair bir işaret sayılabilir.

4) Enflasyon kaygıları

Fed, üyeleri enflasyonun yıllık yüzde 2'lik hedeflerine yaklaştığına dair yeterince güvenene kadar faizleri artırmayacağını söylüyor. Ancak önde gelen üyeler bu konuda fikir birliğine varabilmiş değil. Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, iş gücü piyasasının toparlanmasıyla enflasyonun da hız kazanmasını bekliyor. Ancak iki Fed guvernörü Lael Brainard ve Daniel Tarullo, yakın zamanda enflasyon görünümüne dair endişelerini dile getirdiler ve faiz artırımına ilişkin daha temkinli bir duruş ifade ettiler.

Özelikle açıklamanın ilk iki paragrafında enflasyona ne kadar ve nasıl referans verildiği bu görüş ayrılıklarının nasıl şekillendiğini gösterebilir.

5) Yeni bir şahin muhalif?

Bugün toplantıda da karara muhalif olduğunu belirtmesi en muhtemel üye Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker. Eylül'de 9-1 olarak alınan kararın kaybedeni olan Lacker, Fed'in faiz artırmama kararına yine itiraz edebilir. Bu ay başında yaptığı konuşmada da Lacker, "Eylül'den bu yana görüşlerin pek değişmedi" demişti.

----

Haberin orjinali için .

Yukarı

Business HT×