BIST 100 101.566 % 0,00
USD/TRY 5,6287 % 0,18
EUR/TRY 6,3438 % -0,10
Piyasalar
101.566
% 0,00
5,6278
% 0,17
6,3467
% -0,07
1,1265
% -0,11
17,76
-1,00
1.444,47
% -0,11
63,12
% 1,92
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TMSF: Digiturk'ün satışında nihai kararı vermedik

TMSF BusinessHT'ye Digiturk'un satışına ilişkin açıklama yaptı. Kurum, satışın nihai olarak tamamlanmadığını kaydetti

TSMF: Digiturk'ün satışına nihai onayı vermedik
KERİM KARAKAYA 27 10 2015, 13:59

Digiturk'un TMSF tarafından Temmuz ayında Katarlı bir gruba satıldığının basına yansımasının ardından şu sorular gündemden hiç düşmedi: Satış henüz yapıldı mı? Kim, hangi fiyattan yaptı ve neden ihale ile satış gerçekleştirilmedi.

Alışık olunmadık düzeyde çok bilinmeyeli bu satış sürecine ilişkin olarak TMSF, BusinessHT'nin sorularını yanıtladı.

BusinessHT'nin konuya ilişkin sorularını yazılı yanıtlayan TMSF, satışı kendilerinin değil Çukurova'nın yaptığını, bu nedenle ihale gerçekleşmediğini, fiyatının ise şu aşamada açıklanmasının uygun olmadığını kaydetti.

Detaylara geçmeden önce kısaca konunun geçmişini anlatmakta fayda var.

Mart 2013 yılında TMSF, Çukurova Grubu'nun Yapı Kredi ve Pamukbank'tan kalan eski borçları nedeniyle Grup'un medya şirketlerine el koydu.

El konulan şirketler arasında Türkiye'nin en büyük dijital televizyon platformu Digiturk de vardı. 2015 Temmuz ayında ise Digiturk'un Katarlı beIN Media Grubu'na satıldığı duyuruldu.

Tartışmalar işte o günden itibaren başladı.

Şimdi sourlarla TMSF'nin konuya ilişkin açıklamalarına yer verelim:

SATIŞ GERÇEKLEŞTİ Mİ?

Hayır, nihai satış henüz gerçekleşmedi.

TMSF'den yapılan açıklamada, "Satış henüz sonuçlanmamıştır. Fon Kurulu, 'Çukurova/TMSF’ye kalacak olan bakiye satış tutarının tatmin edici bulunmaması halinde satışa onay ve muvafakat verilmemesi' şeklinde karar almıştır". ifadelerini kullandı.

PEKİ SON KARARI TMSF NASIL VERECEK?

TMSF satış işleminin kendileri tarafından yapılmadığını, sürecin satıcı (Çukurova ve diğer ortaklar) ve alıcı (beIN Group) tarafından yürütüldüğünü vurguluyor.

Alıcı ve satıcılar arasında 30 Haziran'da bir hisse alım sözleşmesi imzalandığı, anlaşmanın ise TMSF'nin onay ve muvafakitine sunulduğu belirtilen açıklamada şunlar söylendi: "Satışın sonuçlanabilmesi için sözleşmede belirtilen bir takım şartların öngörülen süreler içinde sonuçlanması gerektiği ve Çukurova Grubunun payına düşen satış bedelinin de bu şartların sonucuna göre belirleneceği hususları tespit edilmiş ve bu kapsamda, Çukurova Grubuna dolayısıyla Fona kalacak tutarın Fon Kurulu tarafından tatmin edici bulunmaması halinde nihai satışa onay ve muvafakat verilmemesi kayıt ve şartıyla, bahse konu sözleşmeye muvafakat verilmiştir.".

NEDEN İHALE YAPILMADI?

Digiturk'un satışında en çok eleştiri alan konulardan biri de satışın neden ihale yoluyla yapılmadığı yönündeydi.

BusinessHT'ye konuşan yetkililer, TMSF'nin birinci önceliğinin en hızlı şekilde tahsilat yapmak olduğunu, bu nedenle öncelikle Çukurova'nın satışını beklediklerini açıkladı. Satışı kendilerinin yapmadığını söyleyen yetkililer, görüşmeleri Çukurova'nın yaptığını vurguladı. Buna karşın Çukurova'nın yapacağı anlaşmadan nihai kararın TMSF'de olduğu hatırlatıldı.

FİYAT NEDEN AÇIKLANMADI?

Bu ilk soruyla ilgili. Satış işlemine henüz nihai onay verilmediğini, tatmin edici bir fiyat olması gerektiğini kaydeden TMSF, bu nedenle bu aşamada fiyatı açıklamayı uygun görmediklerini açıkladı.

BUNDAN SONRA NE OLUR?

Digiturk satışında TMSF satış fiyatını beğenmez ve nihai onayı vermezse bundan sonra neler olabilir? TMSF yetkilileri bu durumda Çukurova'nın yeniden satışa çıkmasına karar verebileceklerini ya da satışın doğrudan TMSF''nin açacağı ihale ile yapılabileceğini belirttiler.

TMSF HİSSEYE EL KOYDU MU?

TMSF, hisse devri yapmadığını, bunun yerine Çukurova yöneticilerinin yerine atama yapıldığını belirtiyor.

TSMF, Çukurova'nın borçları nedeniyle Digiturk'e sahip olan Krea İçerik Hizmetleri'nde yalnızca Çukurova yöneticilerinin yerlerine atama yapıldığını, yabancı ortaklığın yöneticilerinde bir değişikliğe gidilmediğini belirtti ve ekledi: Biz şirketin hisselerini devralmadık. Diğer bir değişle Krea (Digiturk), TMSF'nin iştiraki olmadı. Dolayısıyla bu şirkette hissemiz yok.

Çukurova Grubu'na konuya ilişkin olarak ulaşılamadı.

Yukarı

Business HT×