BIST 100 101.566 % 1,76
USD/TRY 5,6267 % 0,14
EUR/TRY 6,3455 % -0,12
Piyasalar
101.566
% 1,76
5,6321
% 0,16
6,3435
% -0,17
1,1260
% -0,16
17,76
-1,00
1.444,72
% -0,10
61,93
% -2,72
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

BDDK kredi kartında taksit sınırını 9'dan 12'ye çıkarıyor

BDDK bazı harcamalarda kredi kartı taksit sınırlamasını gevşetiyor

BDDK, kredi kartında taksit sınırlamasını gevşetiyor
AA 26 10 2015, 10:24

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunun Finansal İstikrar Komitesi'nde görüşüldüğünü, görüşe açılan düzenlemelere göre eğitim, mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılmasının, eğitim tarafında verilen kredilerin taksit süresinin ise sınırsız olmasının planlandığını söyledi.

Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunun Finansal İstikrar Komitesi'nde görüşüldüğünü ve bu konu ile ilgili alınan kararların sektörün görüşüne açıldığını kaydetti.

Akben, burada öncelikli olarak eğitim, mobilya ve beyaz eşya tarafında kredi kartında taksit sayısını 9 aydan 12 aya çıkartma yönünde bir kararlarının oluştuğunu dile getirdi.

Aynı zamanda tüketici kredileri tarafında 36 aya kadar sınırlı olan kredilerden eğitimin süresinin sınırsız hale getirilmesinin planlandığını vurgulayan Akben, "Buradaki amaç şu; sivil havacılıkta pilotların eğitimi tarafında, Türkiye'nin havacılık alanındaki potansiyeli de göz önüne alındığında, çok yüksek bedelli eğitimler var ve oradaki krediler 1-2 yıl ödemesiz şekilde veriliyor. Türkiye'nin pilot açığı var ve yurt dışından bize çok sayıda pilot çalışıyor. Yerli pilotlarımızın sayısının artırılmasına yönelik bir katkı olsun diye orada bir genişleme yapıldı. Bu konuyla ilgili eğitim tarafının vadesini sınırsız hale getirdik" şeklinde konuştu.

Akben, Basel Komitesi üyeleri ile görüşmelerin geçen haftalarda tamamlandığını da kaydetti.

Bu konudaki düzenlemelerin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Akben, söz konusu komitenin aralıkta tekrar geleceğini ve değerlendirmelerini yapacağının altını çizdi. Böylece 2016 yılı için eksik görülen hususlar varsa, bunların da tamamlanacağını vurgulayan Akben, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diyebilirim ki iyi, ciddi bir çalışma oldu. Türk bankacılık sisteminin Basel kriterlerine uyumu konusunda bir sorun olmadığını gördük. Komitenin de bunu olumlu değerlendirdiğini düşünüyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde Komite'nin de kararları açıklandıktan sonra bankacılık alanında daha uluslararası bir düzeyde, daha iyi bir alanda olacağımızı hep beraber göreceğiz."

BDDK Başkanı Akben gündeme ilişkin diğer gelişmelerle ilgili de açıklamalarda bulundu. 

Bankacılık sektörünün karında geçen yıllara göre kıyaslandığında hafif bir düşüş olduğunu belirten Akben, "İstikrarın ve konjonktürün tekrar normale dönmesiyle birlikte karların daha iyi seviyelere geleceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Halkbank'ın katılım bankacılığı konusunda tamamı kamuya ait bir banka kurmak için çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra tekrar başvuracağını söyleyen Akben Bank of China'nın lisans başvurusunun bu yıl içerisinde olması muhtemel.

Yukarı

Business HT×