BIST 100 118.485 % 2,36
USD/TRY 6,8608 % -0,01
EUR/TRY 7,7800 % 0,17
Piyasalar
118.485
% 2,36
6,8608
% -0,01
7,7802
% 0,17
1,1330
% 0,18
9,79
0,16
1.785,77
% 0,06
43,17
% 0,16
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez Bankası faiz sabit bıraktı ama dili şahinleşti

Merkez Bankası faizleri sabit tuttu ancak bir önceki aya göre para politikası hakkında daha şahin ifadeler kullandı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
BUSINESSHT 21 10 2015, 13:53

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi ve faiz koridorunda değişikliğe gitmezken, bir önceki açıklamaya göre daha şahin bir para politikası sinyali verdi.

Banka, politika faizini yüzde 7,5, üst bandı yüzde 10,75, alt bandı 7,25'de bıraktı.

Karar sonrasında yapılan açıklamada Merkez Bankası, enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu olumlu etkilemeye devam ettiği buna karşın döviz kurundaki hareketin çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiği vurgulandı.

Bir önceki ay yapılan açıklamaya göre Merkez Bankası'nın daha "şahin" bir dil kullandığı dikkat çekti.

Önceki açıklamamaya göre son metinde şu farklılıklar öne çıktı:

TEMKİNLİ ÇIKTI, SIKI GELDİ

Açıklamanın son paragrafında "para politikasındaki "temkinli" duruşun devam edeceği ifadesi, "para politikasında "sıkı" duruşun devam edeceği" şeklinde değiştirildi. Bu daha sahin bir ifade olarak öne çıktı.

GETİRİ EĞRİSİ METİNDEN ÇIKTI 

Merkez Bankası bir süredir açıklamalarında getiri eğrisinin yatay tutulacağını bu yolla enflasyon beklentilerinin iyileşmesinin bekleneceğini açıklıyordu. Son açıklama bu ifade metinden çıkarıldı. Garanti Yatırım konuyan ilişkin değerlendirmesinde, "Değişiklik getiri eğrisinin yataya yakın tutulacağına dair ifadenin kalkmış olması. Bu durumda TCMB’nin kısmen sıkılaşmaya gitmeye hazırlandığını (ters eğimli bir getiri eğrisi) söyleyebiliriz" değerlendirmesi yaptı.

ENFLASYONUN HIZI

Bir diğer değişiklik de yine son paragrafta verildi. Banka, önceki kararında "Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. " ifadesini kullanmıştı. Son açıklamada ise "Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır" dendi.

Karar ve değerlendirme notuna piyasanın tepkisi sınırlı kaldı. Kara önceki 2,9017 sevieyesinde olan dolar kuru 2,9080'e çıktı. Borsa yüzde 1,15'in üzerinde değer kaybediyor.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.
Eylül Açıklaması

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.
Ekim Açıklaması

Yukarı

Business HT×