BIST 100 1.060,59 % 0,00
USD/TRY 7,3067 % 0,37
EUR/TRY 8,6245 % 0,59
Piyasalar
1.060,59
% 0,00
7,3067
% 0,37
8,6245
% 0,59
1,1794
% 0,06
12,99
0,00
2.030,35
% -0,26
44,88
% 1,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Düşüşteki bankalar fırsat yaratabilir

Analistler son dönemde tartışma yaratan bankacılık hisselerinde alım fırsatı olabileceğini belirtiyor

Analistler: Bankacılıkta işler iyi gitmese de alım fırsatı olabilir
ENES TUNAGÜR 06 10 2015, 13:16

Yabancıların Eylül'de en çok hisse sattığı sektör olan bankacılık hisselerinde alım fırsatı olabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Bloomberg HT yayınına konuk olan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince'nin ''Türk bankacılığında 10 yıllık şahlanma dönemi bitti'' diyerek başlattığı tartışma, dün de Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkanı Ali Akben'in açıklamasıyla sürmüştü.

BDDK Başkanı Akben, Özince'ye katılmadığını ifade etse de, analistler bu tartışmada Özince'ye yakın duruyor, ancak hisse senetlerinin ucuz olmasının ciddi alım fırsatı yaratabileceğini belirtiyorlar.

SERMAYE GETİRİSİNDE SERT DÜŞÜŞ VAR

Şekerbank Analisti Övünç Gürsoy, Özince'ye katıldığını ifade ederek, verilerin bu tezi desteklediğini söyledi. Son 10 yılda sermaye getirisinin ortalama yüzde 19'a ulaştığını kaydeden Gürsoy, şu an yüzde 12-13 seviyelerine kadar düşüş görüldüğünü belirtti ve 2017'ye kadar da bu düzeyde kalınacağı tahmininde bulundu.

Gedik Yatırım Analisti Erol Gürcan da, 2005 sonrasında bankaların öz varlık karlılığının ciddi oranda arttığını ancak son dönemde bu tarafta sert bir düşüş görüldüğünü belirtti.

KÜRESEL LİKİDİTE ORTAMI ETKİLİ

ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışına yaklaşması ile ''bol likidite'' döneminin sona ermesi, en çok gelişen ekonomileri tedirgin ediyor. Şekerbank'tan Gürsoy da bu durumun Türk bankacılık sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi. Sermaye bulmanın güçleştiğini ifade eden Gürsoy, bankacılıkta eski günlerden açık şekilde uzak olunduğunu söyledi.

UCUZLUK ALIM FIRSATI OLABİLİR

Banka hisselerindeki sert düşüşün olumlu bir etkisinin de olabileceği ifade ediliyor. BIST Bankacılık Endeksi bu yıl yüzde 20'nin üstünde gerilerken, ybancı yatırımcılar Eylül'de hisse senetlerinde net 234 milyon dolarlık satış işlemi yaptı.

Gedik Yatırım'dan Gürcan, borsa tarafında hisse senetlerinin çok ucuz kalmasının alım fırsatı yaratabileceğini belirtti. 

SEKTÖRDE REKABET DÜŞÜK

Analistlerin dikkat çektiği bir başka nokta da sektördeki bankaların gördüğü ilgi noktasındaydı. Son 10 yıllık süreçte Türk bankalarına yurt dışından ciddi bir ilgi olduğunu kaydeden uzmanlar, son dönemde sektörden çıkan yatırımcılardaki artışa ve satışa çıkan bankalara fazla teklif gelmemesine dikkat çekiyor.

Son dönemde Citibank Akbank'taki yüzde 10 hissesini satarken, HSBC de Türkiye operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Royal Bank of Scotland'ın da Türkiye'den çıkmayı değerlendirdiği basına yansımıştı.

Bankacılık sektörüne ilişkin tartışma devam edecek gibi gözükse de, uzmanların çoğunluğu Ersin Özince'nin haklı olduğunu düşünüyor ve verilerin de bu tezi desteklediğini ifade ediyor. 

Yukarı

Business HT×