BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Babacan nasıl aday oldu?

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BloombergHT'de Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı

CANLI BLOG- Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BloombergHT'de
BUSINESSHT 06 10 2015, 10:53

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

Söyleşide öne çıkan başlıklar şunlar oldu

NASIL ADAY OLDU?

Babacan, kendisinin aday olmadığını, ancak son gün Başbakan'ın kendisini arayarak aday olması konusunda ikna ettiğini söyledi. Başbakan'ın "kalma" çağrısı yapınca "Nihayetinde vatana millete hizmet için böyle bir çağrı gelince reddemedim." diye konuştu.

AK PARTİ'NİN VAATLERİ

AK Parti'nin vaatlerinin bütçe üzerindeki yükünü değerlendiren Babacan, "İnce hesaplar yaptık. Milli gelirin %1'ine denk geliyor" dedi.

MERKEZ BANKASI UYARISI

Merkez Bankası'na güvenin azalması sistemi sallar. 

GÜVENLİK VE SİYASİ İSTİKRAR

Türk Lirası'nın ortalamının üzerinde satış yediğini söyleyen Babacan bun da güvenlik sorunları ile 7 Haziran'da tek başına iktidarın çıkmamasının etkili olduğunu söyledi. 1 Kasım seçimlerinin ardından piyasalarda iyimser havanın oluşabileceğini söyledi. 

Söyleşinin tamamını CANLI BLOG'dan okuyabilirsiniz.

11:56

Söyleşi sona erdi.

11:51

Bankacılık sektörüne yönelik son günlerde çıkan yorum ve analizleri soru Başaran. Babacan, "Bankalar Türkiye'nin yüzakıdır. Sistemin korunması çok önemli. Kur artışının getirdiği yeni bilanço var. Zamanında aldığımız tampon önlemler var."

11:48 

Bu konjonktürde yüzde 3 büyüme fena değil.

11:46

Ne zamanki Merkez Bankası güveni zedelendi sallandık. Ne zamanki Merkez Bankası'na güven sağlandı toparlandık.

11:43

"Tek parti iktidarlarında ekonomi daha iyi performans gösteriyor. Bu istatistiksel bir gerçek"

11:39

"Paramız değer kaybediyor. Ancak en çok kaybeden değil. Yine de ortalamının üzerinde değer kaybetti. Bunda güvenlik sorunu ve tek parti iktidarının çıkmaması da etkili oldu. Seçim sonrasında siyasi belirsizlik ortadan kalkarsa piyasalarda hızlı toparlanma olur. Döviz ve faizde olumlu etkisi olur".

11:34

Gelişmekte olan ülkelerde neler oluyor? sorusu ile söyleşi yeniden başladı. 

"Çin yavaşlaması ortamı bozdu. Dünya ekonomisinin yavaşlayacağı, gelişmekte olan ülkelerde sorun mu var algısı ortaya çıktı. Rusya daralıyor. Uluslarası hukuku tanımayan bir görünüm sergiliyor. Ukrayna iki yıldır üst üste daralıyor. Yunanistan'a durum malum. 

Gelişmekte olan ülkere yönelik nereden bakarsak bakalım sorun var. Bize yönelik fon akışlarında da yavaşlama da var. Cari açığımız var ama hala döviz girişi var ve finanse edebiliyoruz."

11:27

"Aldığımız her kararın cari açığı dikkate alması lazım. Tasarruf artışını dikkat almak lazım."

Reklamlar nedeniyle söyleşiye ara verildi.

11:21

"Böyle bir paketin kaynak problemi olmaz. Ama CHP'ye 150 milyar liralık yük getiren vaatlere karşı "kaynak nereden bulacaksınız?" diye sorulur".

11:16

"CHP'nin vaatlerinin bütçeye yükü 150 milyar liraya çıkabilir. Bizim açıklamalarımızın ardında ince hesaplar var. Milli gelire oranı yük açısından yüzde 1'e denk gelir. Bütçe disiplininde vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor"

11:11

Cüneyt Başaran soruyu "kaynak" problemine getirdi. Önceki röportajında muhalefet partilerinin "kaynağı nereden bulacaksınız" diye soran AK Parti'nin nasıl vaadlerini değiştirdiğini sordu.

Babacan: Bütçeye ne kadar yük getireceği hesaplandı. Bazı partilerin vaatleri net olmadığı için bütçesi de hesaplanamıyor. Asgari ücret artışının kamuya bir maliyeti yok. Bu devletin bütçesinden ödenmiyor. İlk seçimde bu işçi ile işveren arasında konuşarak ortaya çıkması gereken bir rakamdır demiştik. Ancak muhaletin önertileri sonrası işverenlerden bir tepki gelmedi. Bu verilemez denmedi. Bunun üzerine biz de araştırdık. Kendi içimizde yaptığımız değerlendirmelerle böyle bir asgari ücretin etkisinin sınırlı olacağını, yönetilebilir olabileceğini gördük.

(AK Parti 1.300 lira asgari ücret vaadediyor)

11:08

Babacan yapısal reformların önemine vurgu yapıyor. Beyannamede yapısal reformların ağırlıklı olduğunu kaydetti.

11:06

"Şu anda sadece Ak Parti'nin Ankara milletvekili adayım. Geleceği dönüş konuşmak doğru olmaz".

11:00

Cüneyt Başaran söyleşiye başladı. İlk sorusu: "Siyasete girmeyeceğinizi söylemiştiniz ve bu yönde bir beklenti vardı. Ne değişti?"

Babacan, "7 Haziran'da tek başımıza iktidara gelememizi bekliyorduk. 3 dönem kuralı vardı. Kurum çok önemlidir. Ak Parti'nin de kurumsallaşması için 3 dönem kuralı önemliydi. Kişilere bağımlılığın azalması ve ilkeler ile değerlerin öne çıkması gerekiyor. Bu kuralı çok benimsedik. Bir süre siyasete bu nedenle ara vermek istedim. Ama seçim sonuçları farklı şekilde ortaya çıktı. Bu karşın son saatlere kadar ara vermeyi düşünüyordum. Adaylık için de başvurmadım. Fakat son gün, Cuma namazı sonrası Sayın Başbakanımız aradı. Kalmanı istiyoruz" dedi. Nihayetinde vatana millete hizmet için böyle bir çağrı gelince reddemedim." 

Yukarı

Business HT×