BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sanayinin 2015 performansı

Siyasi belirsizliklerin, güvenlik risklerinin arttığı, kurun rekor kırdığı 2015 yılında sanayi nasıl bir performans gösterdi

Sanayinin 2015 performansı
BUSINESSHT 22 09 2015, 09:44

İmalat sanayisinde 2015 yılının genel görünümünü ve bunun üzerinden beklentilerini ciddi şekilde etkileyen birçok unsur söz konusuydu.

Bunların başında Türkiye'deki belirsizlikleri, kurun rekor kırmasını ve global düzeydeki fiyat oynaklıklarını saymak mümkün.

TSKB, 2015 yılına ilişkin alt sektörleri de detaylandırarak imalat sanayinin görünümü ve beklentilerine ilişkin bir çalışma yayınladı. 

Çalışmada imalat sanayinin rekabette zorlandığı, düşük petrol ve emtia fiyatlarından imalat sanayinin kısıtlı ölçüde yararlanabildiği belirtildi. Raporda yılın ilk yedi ayında imalat sanayisinde yapısal sıkışmaların kırılganlıklar yarattığı, mevcut yapının sürdürülebilirliğinin hızla aşındığı vurgulandı.

Raporda imalat sanayinin 11 alt sektörün görünümü ve beklentileri üzerinden de değerlendirildi. İşte bankanın sektörlere ilişkin üretim endeksleri ve beklentileri

1- Gıda İmalatı: Yılın ilk yedi ayı genelinde Ortadoğu ve Rusya başta olmak üzere ihracat pazarlarındaki olumsuz koşullar özellikle Afrika pazarında rekabet gücünü azaltan parite etkisi sonucunda üretim endeksindeki artış beklentilerin altında kalmaya devam ediyor. Ağustos ayında kapasite kullanımı düşük fakat yılın geri kalanı için üretim artışı beklentisi var  

2- Ana metal sanayi: Yılın son çeyreğinde artan belirsizlik ve inşaat sektöründe yavaşlamayla birlikte ihracatın yanı sıra iç talebin de gerilemesi bekleniyor. Özellikle uzun mamul üretimindeki azalma nedeniyle 2015'te üretimin daralacağı öngörülüyor.

3- Tekstil ürünleri: Üretimde kan kayvı yavaşladı, hazır giyim ihracatı ve ithalat vergileri üretimi destekledi. Avrupa talebindeki iyileşme Ağustos ayı için umut veriyor.

4- Hazır giyim: İran, Irak, İtalya ve İspanya pazarı sektöre destek verdi. İhracattaki iyileşme ve yeni sezon siparişleri Ağustos üretimi için olumlu beklenti yaratıyor.

5- Motorlu kara taşıtları: Euro/TL'deki hızlı artış iç pazarın ivme kaybedeceğini gösteriyor. Avrupa pazarındaki canlılık ise inişin sert olmayacağına işaret ediyor.

6- Kimyasalların imalatı: Petrol fiyat beklentilerinin etkisi ile temkinli üretim tablosu oluşmuş durumda. Petrokimya yatırımlarında potansiyel bölgesel rakip İran'a ilgi somutlaşıyor.

7- Eczacılık ürünleri: Üretim artarken kur artışı ile maliyetler de yükseliyor. Fazlarla devreye giren yeni ilaç üretim kapasitesi de dikkate alındığında sanayi üretiminde yine çift haneli büyüme görülebilir.

8- Makine teçhizat: Makine üretim ve ihracatında gerileme sürüyor. Belirsizlik ve yüksek kur nedeniyle üretimde büyüme beklenmiyor.

9- Elektrikli teçhizat: 2015'te geçen yılın aynı ayına göre en zayıf performans Temmuz'da gerçekleşti. İhracat kaynaklı gelişmeler önemli, bununla birlikte Ağustos ayının önceki 7 aydan farklı olmaması bekleniyor.

10- Diğer metalik olmayan mineraller: Üretimi zayıf inşaat büyümesi etkiliyor. İç pazar belirsiz, sektörün ihracatında da umut gözükmüyor. 

11- Diğer ulaşım araçları: Yıl başından bu yana üretim ilk kez geriledi. Suudi Arabistan ile yapılan sözleşmeler trendi önümüzdeki günlerde devam edebilir. 

Yukarı

Business HT×