BIST 100 91.074 % 1,24
USD/TRY 5,3517 % -0,39
EUR/TRY 6,0894 % -0,18
Piyasalar
91.074
% 1,24
5,3524
% -0,38
6,0879
% -0,19
1,1368
% 0,18
21,23
0,00
1.248,08
% 0,18
57,03
% -4,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hakkari'de saldırı

Hakkari'nin Çukurca ilçesi Dağlıca kesiminde teröristlerce gerçekleştirilen saldırı ve sonrasında çıkan çatışmada şehitler ve yaralılar olduğu bildirildi

Dağlıca'da çatışma: Şehit ve yaralılar var
HABERTURK.COM 06 09 2015, 21:51

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, askeri iki zırhlı aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama ve ardından bölgede sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda şehit ve yaralıların olduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada bölgede operasyonun devam ettiği belirtilirken, hayatını kaybeden asker sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Yapılan açıklama şöyle:

24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.

Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir. 

06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.

Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

GÜVENLİK ZİRVESİ 

Saldırının ardından Konya'daki programını yarıda kesip Ankara'ya dönen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu'nda güvenlik birimlerinin yetkilileriyle olağanüstü bir güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. İki saat süren toplantı sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Başbakan Yardımcıları, MİT müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Jandarma Genel Komutanının katıldı.

ERDOĞAN'DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Saldırıya ilşikin ilk resmi açıklama A Haber canlı yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Erdoğan, "Oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada ardı ardına oluşuyor. Tabi şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın izahatları hakikaten üzücü" dedi.

Çatışmalara ilişkin bilgi veren cumhurbaşkanı, "O ana kadar da herhalde kesin neticeleri almış olurlar. Bu kesin neticeyi aldıktan sonra durumu açıklayacaklar. Tabi şu anda orada hava şartları vesaire, o da çok çok kötüymüş ve bu kötü hava şartları altında  böyle bir mücadele var ve Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor" diye konuştu. 

Üzüntülü olduklarını ve çalışmaların devam ettiğini söyleyen Erdoğan, "Temennim odur ki şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından da tabi oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı çok daha kararlı olacaktır. Hepimizin başı sağolsun. Milletimizin başı sağolsun, Allah sabırlar versin" dedi.

KILIÇDAROĞLU: YÜREĞİMİZE ATEŞ DÜŞTÜ

Yarınki tüm programlarını iptal ederek MYK'yı toplama kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da terör saldırısı ile ilgili olarak Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kılıçaroğlu'un mesajları şöyle:

"Ne 400 vekilmiş be… Uğruna ülkeyi kan gölüne çevirdin, anaları evlatsız, evlatları yetim bıraktın. Sende vicdanın kırıntısı bile yok!

Her gün şehit haberleri ile yüreğimizin yandığı bu ortamda bile, 400 vekil hesabı yapan Cumhurbaşkanı’nın utancı tüm ülkeye yeter!

Dağlıca’da yüreğimize ateş düştü. Her gün aynı acı... Bu acıyı bize yaşatanlara da kandan, gözyaşından beslenenlere de lanet olsun!" 

Yukarı

Business HT×