BIST 100 90.435 % 0,53
USD/TRY 5,3447 % -0,54
EUR/TRY 6,0861 % -0,22
Piyasalar
90.439
% 0,53
5,3446
% -0,53
6,0873
% -0,21
1,1380
% 0,30
21,23
0,00
1.247,42
% 0,13
58,23
% -2,32
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Moodys'ten Türkiye açıklaması

Derecelendirme kuruluşu Moodys'ten Türkiye değerlendirmesi

Derecelendirme kuruluşu Moodys'ten Türkiye değerlendirmesi
AA 02 09 2015, 09:44

Türkiye'ye ilişkin değerlendirmeler yapan derecelendirme kuruluşu Moody's, "Türkiye'ye ilişkin en temel senaryo "Baa3" olan yatırım yapılabilir notun korunması yönünde" ifadelerini kullandı.

AA'ya konuşan Moody's Başkan Yardımcısı ve Türkiye analisti Alpona Banerji, "Kredi notu Türkiye'nin mali gücü, düşük borç seviyesi ve büyük bir orta gelir ülkesi olması tarafından da destekleniyor. Türkiye’nin kredibilitesi olumlu kamu finansmanı ölçütleri tarafından desteklenmeye devam ediyor" dedi. 

İlerideki döneme ilişkin risklere de değinen Banerji, “Buna rağmen, negatif görünüm ise ülkenin karşılaştığı devam eden politik belirsizlerin, dış finansman üzerindeki baskıların, orta vadede daha zayıf büyüme görünümünün oluşturduğu zorlukların kombinasyonunu yansıtıyor. Özellikle, sermaye akışının baskı altında kalmasını ve göreve gelen hükümetin büyümeyi artırıcı reformları uygulamakta ve sermayeyi çekmekte gelecekteki başarısının, ülkenin kredi kalitesi üzerinde önemli bir etki oluşturmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Banerji, "Türkiye’nin kredibilitesi olumlu kamu finansmanı ölçütleri tarafından desteklenmeye devam ediyor. Bu yıl kamu borçlanma gereksinimi GSYH’nin yüzde 6’sıyla kısmen düşük bir seviyede. Fakat hassas bir politika ortamında, hükümetin büyümeyi artırıcı yapısal reformları uygulaması ve güçlü mali çıpaları sürdürmesi zorlayıcı olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Banerji ayrıca, bu yıl sonunda Türkiye’de cari açığın 37 milyar dolara gerileyerek yüzde 4,7 oranında gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte açıklamaların pozitif kabul edilebileceğini belirtirken piyasanın açıklamlara tepki vermemesine de dikkat çekti.

Ökte, "Aşağıdaki açıklamalar bu zor konjonktürde çok pozitif kabul edilmelidir. Ancak, bu açıklamalardan sonra Türk lirası sepeti’nin 3.1170’den 3.1228’e yükselmesi ve faizde bir baz puan bile iyileşme olmaması piyasanın bu açıklamalara tepkisinin olmadığını gösteriyor. Bu da kısa vadede Türk lirası varlıklar açısından negatif kabul edilmelidir" değerlendirmesini yaptı.  

 

Moody's en son 7 Ağustos'ta Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü güncellemediğini duyurarak art arda 4 değerlendirme tarihini pas geçmişti. Kuruluşun, 27 Ağustos tarihli raporunda ise erken genel seçim kararının kredi notu açısından negatif olduğu belirtilmişti.

Kuruluşun resmi takvimine göre, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin bir sonraki değerlendirmesini 4 Aralık tarihinde yapması bekleniyor.

Moody's, Türkiye'ye yönelik son revizyonunu 11 Nisan 2014 tarihinde yaparak, not görünümünü "durağan"dan, "negatif"e çevirmiş, "Baa3" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ise teyit etmişti.

Yukarı

Business HT×