BIST 100 91.699 % -0,57
USD/TRY 5,3901 % 1,15
EUR/TRY 6,1367 % 1,35
Piyasalar
91.699
% -0,57
5,3901
% 1,15
6,1369
% 1,36
1,1378
% 0,20
20,59
0,00
1.248,24
% 0,30
59,78
% -0,32
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Japon ekonomisinde revizyon

Japonya enflasyonun üçüncü kez sıfıra inmesinin ardından Abenomics ekonomi politikasının revize edilmesi gündemde

Japonya'nın Abenomics politikasına değişim çağrısı
BLOOMBERG NEWS 31 08 2015, 09:54

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) ana enflasyon göstergesinin bu yıl üçüncü kez sıfır seviyesine inmesiyle ülkenin ekonomi politikası "Abenomics"in revize edilmesi gündemde. 

Bloomberg'in 27 Temmuz-3 Ağustos arası yaptığı ankete katılan sadece bir ekonomist, enflasyon oranının merkez bankasının hedefine 6 ay içinde ulaşabileceğini söyledi. Diğer 37 katılımcının çoğu merkez bankasının parasal teşviki artıracağını düşünüyor.

Çin'deki ekonomik yavaşlama, düşen petrol fiyatları ve para birimi yen'deki ralli, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın reflasyon çabalarının tersine işliyor.

Japonya Merkez Bankası'nın tahvil alımlarıyla hükümet kârlarının rekor düşüş yaşarken, vergilerde iyileşmeye gidilmesinde ve büyümeyi canlandırmadaki gecikmeler, Japon ekonomisinde negatif yönlü seyir riskini artıyor.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya, aynı zamanda en fazla ulusal borç yüküne sahip. 

Japonya'nın pazar değeri bakımından ikinci büyük bankası Sumitomo Mitsui'nin baş ekonomisti Junko Nishioka, "Deflasyon Japonya'nın en büyük problemi. Merkez bankasının enflasyon hedefi, ikinci satış vergisi artırımı ve küresel ekonomik büyümenin devamlılığını dengede tutabilmek için zor bir döneme giriyoruz. Herhangi bir ertelemede, ülkenin notu düşer1 dedi.

Japonya, üretimin iki katından fazla borç yükünü, büyümeye zarar vermeden azaltmak istiyor. Bunu da hızlıca vergilerde artışa giderek ya da harcamaları kısarak yapmayı planlıyor. 

Spiro Sovereign Strategy yöneticisi Nicholas Spiro, "Temeldeki problem; Japon hükümetinin aynı zamanda ekonomide reflasyona gitmek ve mali kredibilite yaratmak için mücadele vermesi. Bunun sonucu, anlamlı bir büyüme olmaması ve yetersiz mali konsolidasyon" dedi.

IMF verilerine göre, Japon hükümeti bütçesinde kesintiye gitmezse borcu 2030'a kadar üretiminin üç katı olacak. 

Japonya'nın endüstriyel üretimi Temmuz ayında beklenmedik orada düştü. 

10 yıllık Japon hükümeti tahvillerindeki başabaş noktası son 20 yıldır aşağı yönlü trendini sürdürüyor. 

Ülkedeki diğer sorun ise, Japonya'nın demografik değişimlerden geçmesi. Bu sene, dünyanın en çabuk yaşlanan ülkesinde, sosyal yardım mali bütçenin üçte birini oluşturuyor. Bu yüzden sosyal güvenlik maliyetletleri yaşlı ve azalan nüfus ile artıyor.

Yukarı

Business HT×