BIST 100 92.154 % -0,08
USD/TRY 5,3516 % 0,44
EUR/TRY 6,1031 % 0,81
Piyasalar
92.156
% -0,08
5,3516
% 0,44
6,1031
% 0,81
1,1396
% 0,36
21,13
0,54
1.247,90
% 0,28
60,46
% 0,82
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

ABD yüzde 3,7 büyüdü

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 3,7 büyürken, Fed'in önemsediği enflasyon göstergesindeki güçlü geldi

ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü
BLOOMBERG NEWS 27 08 2015, 15:36

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 3,7 büyüyerek beklentilerin üzerinde genişledi ve Fed'in faiz artırımı için şartların uygun seyretmeye devam ettiğini gösterdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi büyümenin yüzde 3,2 civarında olmasıydı. Ankete katılan 79 ekonomistten hiçbiri rakamın bu kadar yüksek geleceğini öngörememişti.

Ticaret Bakanlığı geçen ay ekonominin ikinci çeyrek büyümesini yüzde 2,3 olarak açıklamıştı. 

Özellikle tüketici ve özel sektör harcamalarında görülen çarpıcı artışın etkisiyle büyümenin beklentilerin üstünde gelmesi, dünyanın en büyük ekonomisinin Fed'in 2006 yılından bu yana yapacağı ilk faiz artırımı için yeterince güçlü olduğu yönündeki algıyı güçlendirmiş oldu.

JP Morgan Chase baş ekonomisti Micheal Feroli, "Ekonomi güçlü gözüküyor. İç talepte epey geniş çaplı bir toparlanma var" dedi.

ENFLASYON YÜZDE 2'YE YAKLAŞIYOR

Fed'in dikkate aldığı enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim giderleri verisi (PCE) ise ikinci çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 1,8 gerçekleşerek beklentiler dahilinde geldi ve Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine yakın olduğunu gösterdi.

Haftalık olarak açıklanan işsizlik başvuruları ise 6 bin düşerek 271 bin oldu ve 274 bin seviyesinde olan beklentilerin altında gerçekleşti.

Veriler açıklanmadan önce 2,9160 seviyesinde seyreden dolar/TL açıklamalar sonrası 2,92'nin üzerine çıktı.

GÜÇLÜ BÜYÜME

Özellikle istihdam tarafında görülen iyileşmenin de desteğiyle hanehalkı harcamalarındaki artış, konut fiyatlarındaki yükseliş ve yakıt giderlerindeki düşüş Nisan-Haziran aylarında ekonomideki güçlenmeyi artırdı. 

Ancak veriler bazı kırılganlık devam ettiğine de işaret etti. Stoklardaki yükseliş; halihazırda yükselen dolar ve gelişen ülkelerden gelen talepteki düşüş sebebiyle sıkıntılar yaşayan ABD'li üreticiler için sıkıntıların devam ettiğini gösterdi.

FAİZ ARTIRIM KARARI

Özellikle son günlerde küresel piyasalarda yaşanan Çin sarısıntısının ve gelişmekte olan ülkelerde artan risklerin ardından Fed'in Eylül'de alması kuvvetli bir ihtimal olarak görülen faiz artırımı kararını ileri bir tarihe atabileceği beklentileri yükselişe geçmişti. 

Örneğin, New York Fed Başkanı William Dudley, küresel finans piyasalarındaki dalgalanmalar, petroldeki düşüş ve Çin ekonomisindeki durgunluk sebebiyle faiz artışına sıcak bakmadığını belirtmişti.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komite'sinin (FOMC) kalıcı üyelerinden Dudley, New York'ta yaptığı konuşmada, Fed'in eylül ayında gerçekleştireceği toplantıda faiz artışı kararı alması için verdiği desteğin azaldığını söylemişti.

Ancak beklentilerin üzerinde gelen veriler Fed'in faiz artırımı için luşmasını beklediği görüntünün oluşmaya başladığını göstererek, artım beklentilerini tekrar güçlendirdi. 

Yukarı

Business HT×