BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3751 % 0,67
EUR/TRY 6,0797 % -0,00
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3751
% 0,67
6,0797
% -0,00
1,1304
% -0,54
21,35
-0,21
1.236,91
% -0,17
60,30
% 0,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çalkantının Türkiye'ye etkileri

UBP stratejisti Koon Chow, BusinessHT'ye son küresel satış dalgasının gelişen piyasalara ve Türkiye'ye etkilerini değerlendirdi

UBP/Chow: Türk Lirası yüzde 7-8 değer kaybeder
SELÇUK OKTAY 27 08 2015, 09:32

2013 yılında Türk Lirası ile ilgili en iyi tahmini yapan UBP stratejisti Koon Chow, son küresel satış dalgasının gelişen piyasalara ve Türkiye'ye etkilerini analiz etti.

Chow, Türk Lirası'nın ilk olarak küresel risk iştahı seviyesinin gevşemesi ile toparlanacağını, ancak sonrasında ülkedeki süregiden yüksek enflasyonu dengelemek için yüzde 7-8 değer kaybedeceğini söyledi.

Koon Chow BusinessHT'nin sorularını yanıtladı

Çin'den başlayan küresel çalkantı sonrasında gelecekte gelişen ülkeleri bekleyen riskler nelerdir?

Burada, birçok insanın aşina olduğu düşen emtia fiyatları ve Çin ekonomisinin yavaşlamasının da dahil olduğu bazı riskler söz konusu. Ancak bana göre asıl anlaşılması gereken risk, ekonomik yavaşlama yaşanırken gelişen ülkelerle ilgili sabırlı davranan yatırımcıların, bu ülkelerdeki ekonomik gelişmeler daha kötü aşamadayken çıkmayı tercih edip etmeyecekleridir. Bazı önemli gelişen piyasalarda zaten gelişmeler oldukça olumsuz durumda ama 2016 yılında bu ülkelerdeki koşulların daha kötü olması mümkün görünmüyor. Brezilya ve Çin'deki resesyon büyük olasılıkla 2016'da daha da kötü olmayacak, Çin piyasalarındaki karmaşanın da tekrarlaması zor.

Türkiye'de politik belirsizliklerin ve güvenlik endişelerinin etkili olduğu görülüyor. Bu satış dalgası sonrasında özel olarak Türkiye'nin riskleri nelerdir?

Türkiye için risk, uzun zamandır politik belirsizliğin devam etmesi ve ülkenin nadiren uygulanan erken seçimlere yenik düşmesidir. Ekonomi politikaları gerekli olduğunda cesur adımlar atamıyor, yatırımcı güveni ve GSYİH uzun süredir baskılanmış durumda. Bu durumu bir felaket olarak adlandırmak uygun olmaz. Fakat benim görüşüme göre Türkiye'nin düzene koyamayacağı ekonomik durgunluk riski ekonomik kırılganlıkların yüksek olmasıdır.

Koon Chow

Yakın zamanda Türkiye'nin resesyona gireceğine ilişkin analizler var. Sizce Türkiye yakın gelecekte resesyona girer mi? 

Türk özel sektörü, çok elverişsiz koşullar olmasına rağmen tipik olarak dinamik olduğu ve iyi iş bulmaya odaklandığı için bir resesyon olduğunu düşünmüyorum. (Burada Türkiye'nin Avrupa krize girdiğinde bu bölgeye yapılan ihracat düşerken nasıl Rusya'ya ve Orta Doğu'ya yöneldiğini düşünün. Ben, iş dünyasının tekrar Rusya ve Irak ile sıkıntı yaşanan ticarete alternatifler bulmasını bekliyorum) Fakat Türkiye büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç yıl yüzde 2-3 bandında büyüyecek ki bu benim için gerçekten bir hayal kırıklığı anlamına geliyor.

Türk Lirası'nın değer kaybını ve etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yıl sonu itibariyle kurdaki tahmininiz nedir?

Bence Türk Lirası diğer para birimleri ile gerileyecek. İlk olarak küresel risk algısının gevşemesi ile büyük olasılıkla toparlanacaktır, fakat sonrasında ülkedeki süregiden yüksek enflasyonu dengelemek için yılda yüzde 7-8 oranında değer kaybetme eğilimine girecektir.

Yukarı

Business HT×