BIST 100 89.511 % 0,00
USD/TRY 6,6354 % 0,45
EUR/TRY 7,2056 % -0,08
Piyasalar
89.511
% 0,00
6,6349
% 0,44
7,2057
% -0,08
1,0843
% -0,15
12,34
0,00
1.613,22
% -0,05
28,70
% -4,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

56 milyar dolarlık borç büyüyor

Liradaki değer kaybı şirket borçları üzerindeki maliyet baskısını artırıyor

56 milyar dolarlık borç büyüyor
SELÇUK GÖKOLUK - BLOOMBERG NEWS 24 08 2015, 07:42

Liradaki değer kaybının Türk şirketlere rekabet gücü vereceğine dair umutlar vardıysa bile, piyasaların verdiği tepki bunun pek mümkün olmadığını gösterdi.

Hisselerin geçen hafta ayı piyasasına iyice yaklaşmasıyla, şirketlerin borçlanmak için hazine tahvillerine ödediği ekstra faiz bu yılın en büyük artışını kaydederek, ikinci çeyrekte görülen azalma trendini tersine çevirdi.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem liranın dolar karşısında "rekabetçi seviye" olan 3 seviyesine düşmesinin kötü olmayacağını söylese de; geçen ay lirada görülen düşüş, şirketlerin önümüzdeki yıl sonunda vadesi dolan 56 milyar dolarlık borcunun lira cinsinden yüzde 8 artmasına sebep oldu. 

Mitsubishi UFJ Securities International kredi stratejisti Trieu Pham, "Yatırımcıların Türk kredisi hakkında olumlu olması için şu anda pek sebebi yok. Pek çok şirketin temel göstergeleri iyi sayılır, ancak liradaki düşüş kârlarını olumsuz etkiledi" dedi. 

'OLUMSUZ KREDİ GÖRÜNÜMÜ'

Moody's analistlerinden Alpona Banerji, Türkiye'nin toplam dış borcunun yarısının şirket ve bankalara ait olduğunu düşünüldüğünde, liradaki zayıflamanın "kredi görünümü açısından" olumsuz olduğunu, çünkü görece yüksek durumdaki dış borçlarını ödemenin maliyetini artırdığını söyledi.

Geçen hafta şirket tahvil faizlerinde sert artışlar görüldü. Anadolu Efes 2022 vadeli 500 milyon dolar tutarındaki tahvil faizi 24 baz puan sıçrayarak 16 ayın en yükseği olan yüzde 5,92'e yükselirken; Türk Telekom'un 2019 vadeli 500 milyon dolar tutarındaki tahvil faizi yüzde 4,26'ya kadar yükselerek yaklaşık 11 ayın en yükseğine çıktı. 

JPMorgan Chase & Co para yöneticilerinden Zsolt Papp, "Yeniden finansman maliyetleri bir süre daha yüksek kalmaya devam edecek. Şirketler şu anda bilançolarına bakıyor ve kaldıraçlarını azaltmaları gerektiğini fark ediyor. Bunun için sermaye harcamalarını ve yeni yatırımları kısmak gibi önlemler alabilirler; ki bu da özel sektörden daha düşük büyüme gelmesi anlamına geliyor" dedi. 

TALEP DÜŞÜŞÜ

Zara ve Dorothy Perkins gibi yabancı markalar ve yerli şirketler için üretim yapan Tepaş Tekstil'in CEO'su Moiz Sabanoğlu, kurdaki oynaklığın aynı zamanda tüketici talebini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Sabanoğlu, "Şu anda çok kötü durumdayız çünkü maliyetler (iş gücü maliyetleri, iplik ithalatı maliyetleri) artıyor ve müşterilerimizden gelecek talebin de düşmesini bekliyoruz. Kimse kur oranları istikrara kavuşmadan yeni pozisyon açmak istemiyor" dedi.

JPMorgan endekslerine göre, Türk şirketlerin dolar cinsinden tahvillerinin faizleri 45 baz puan artarak 395'e çıktı.

Alliance Bersntein sabit getirili varlık analisti Okan Akın, Türk şirketlerinin "döviz kuru oynaklığını yönetme konusunda uzun bir geçmişi olduğundan yatırımcılar Türk yöneticilerine güveniyordu. Geçen hafta ise siyasi ve ekonomik etkenlerin yarattığı kusursuz fırtınayla beraber bu güven sarsılmış gözüküyor" dedi. 

Yukarı

Business HT×