BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8650 % 0,00
EUR/TRY 7,8545 % 0,37
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8650
% 0,00
7,8545
% 0,37
1,1439
% 0,33
10,22
0,00
1.805,35
% -0,22
43,42
% 1,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Başçı ne yapabilir?

Piyasalardaki gerginlik Merkez Bankası'ndan beklenen "sadeleşme" adımlarını nasıl etkiler?

Erdem Başçı’nın önündeki 3 yol
KERİM KARAKAYA 14 08 2015, 10:42

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması Türkiye piyasaları üzerindeki baskıyı artırırken, gözler Merkez Bankası’nın 18 Ağustos’ta yapacağı toplantı ve alacağı kararlara çevrildi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı,  , yeni politikanın çerçevesini ise Ağustos’ta açıklayabileceklerini söylemişti.

Ancak ekonomistlere göre rekor kıran döviz kurları ve artan risk primleri Merkez Bankası’nın alacağı kararları değiştirebilir.

Peki Başçı’nın seçenekleri neler olabilir? İşte 3 senaryo:

SADELEŞME HIZLI ŞEKİLDE BAŞLAR

Piyasalar sakinleşir. Döviz kurları ve risk primleri geriler. Faiz koridoru daraltılmaya (koridorun üst bandının kademeli olarak indirilmesi ve politika faizinin artırılmaya başlanması) ve sadeleşme adımları atılmaya başlanır. Ekonomistlere göre bu seçenek oldukça zayıf olasılık. “Faiz koridorunun üst bandında bir indirim beklemiyorum” diyen Burgan Yatırım Başekomisti Haluk Bürümcekçi buna karşın Merkez Bankası'nın politika faizinde kademeli artışlara başlayabileceğini söyledi.

SADELEŞME İHTİYATLI BAŞLAR

Piyasalarda gerginlik sürer. Buna karşın Merkez Bankası sadeleşme planlarını uygulamaya başlar ancak daha ihtiyatlı adımlar atar. Faiz koridorunu daraltmaz buna karşın politika faizini artırmaya başlar. Bürümcekçi bu seçeneğe daha yakın olduğunu söylüyor ve ekliyor: Koridorun üst bandında zaten bir indirim beklemiyordum. Sadeleşme adımlarını ertelemesi için de bir neden görmediğimden koridorun üst bandı sabit bırakılırken, politika kademeli olarak artırılmaya başlanır.

SADELEŞME PLANI RAFA KALKAR

Piyasalardaki gerginlik  artarak devam eder. Döviz ve risk primlerindeki yükselişe karşı Merkez Bankası daha güçlü bir faiz seviyesine ihtiyaç duyduğundan koridoru daraltmaz. Hatta faiz koridorunun üst bandını artırır. Sadeleşme adımları, piyasalardaki belirsizliklerin yüksek olması nedeniyle ertelenir.

Finans Yatırım Ekonomisti Burak Kanlı’ya göre bu olasılık hiç de azımsanmayacak düzeyde yüksek. “Bu ortamda Merkez Bankası bir adım atmayabilir” diyen Kanlı, “Faiz koridoru ve politika faizini sabit bırakırken, sadeleşmeye yönelik açıklamalarını da atmayabilir. Bu artık önemli olasılık” diye konuşuyor. 

Yukarı

Business HT×