BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3751 % 0,67
EUR/TRY 6,0797 % -0,00
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3751
% 0,67
6,0797
% -0,00
1,1304
% -0,54
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yeni dünya düzeni

Daha zayıf bir yuan dünya için ne anlama geliyor ?

Daha zayıf bir yuan dünya için ne anlama geliyor?
BLOOMBERG NEWS 13 08 2015, 11:54

Yuanın 20 yılın en büyük değer kaybını yaşaması tüm dünya için oyunu tamamen değiştirebilecek bir gelişme. 

Para birimi en son bu kadar değer kaybettiğinde Çin dünyanın en büyük sekizinci ekonomisiydi ve kendi sınırları dışında para biriminin adını bile bilecek çok az insan vardı.

Bugün ise hükümetin piyasaya yuanın seviyesini belirleme konusunda daha fazla söz hakkı vermek üzere attığı devalüasyon adımı tüm dünyada para birimlerini, emtiaları ve hisseleri sarsarak, yepyeni bir küresel ekonomik görünüm ortaya çıkardı.

İşte yuanın aşağı yönlü seyrinin devam etmesinden en çok etkilenecekler:

PARA BİRİMLERİ

Bu şartlar altında doların güçlenmesi devam ederse Fed hala faizleri artırabilir mi? Bank of America Merrill Lynch analistleri de dahil olmak üzere pek çok uzman bu yeni durumun Janet Yellen için işleri karmaşıklaştırdığını söylüyor.

CARRY TRADE

Eskiden carry trade yoluyla havadan para kazanmak çok kolaydı: Yatırımcılar yurtdışından ucuza borçlanıp, bu fonu Çin'e getirdikten sonra yüklü bir faiz getirisi kazanıp daha sonra kur kazancıyla tekrar satabiliyordu. Ancak yuandaki düşüşün devam etmesi carry trade'in de sonu olur.

DEFLASYON

Yuanın zayıflamasını bir kenara koysak bile, üretici fiyatlarında derinleşen deflasyon ve ihracat fiyatlarına etkisi tüm dünyada oyuncakların, t-shirtlerin veya televizyonların daha ucuza satılmasını sağlayacak. Şimdi bir de yuandaki zayıflığı eklersek, tüm dünyada defalasyon korkularının canlandığını rahatça söyleyebiliriz.

EMTİA

Çoğu hala dolar cinsinden fiyatlanan küresel emtialar yuan adımının bu yana sarsılmış durumda. ZAyıf seyrin devam etmesi Avusturalya, Brezilya ve Şili gibi emtialara bağımlı ülkelerde ekonomik görünümü daha da kötüleştirebilir.

LÜKS TÜKETİM

Yuanın değer kaybetmesi artık Çinlilerin Alman arabalarını, İsviçre saatini ve Fransız çantalarını daha pahalıya alacağı anlamına geliyor. Lüks tüketimin en büyük alıcılarından olan olan Çinlilerden gelecek talebin azalması bu şirketler için işleri zorlaştırabilir.

ASYA BORSALARI

Asya hisseleri de inişte. BofA'ya göre yuan yüzde 10'ten fazla değer kaybederse Japonya'nın Topix endeksi de yüzde 5 ila 10 arasında bir değer kaybı yaşar. 

Yukarı

Business HT×