BIST 100 117.896 % -0,69
USD/TRY 6,8647 % 0,08
EUR/TRY 7,7637 % -0,15
Piyasalar
117.896
% -0,69
6,8647
% 0,08
7,7637
% -0,15
1,1299
% -0,28
9,96
0,00
1.808,64
% -0,01
42,40
% -2,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Piyasada yapılan 7 yanlış

Yatırımcılar ve traderların piyasalarla ilgili doğru bildikleri 7 yanlış

Piyasalar ile ilgili yapılan 7 yanlış
MARKETWATCH 30 07 2015, 18:36

1.Ortalama dolar maliyeti riskleri kontrol altında tutuyor

Piyasa analisti Jeff Bierman'a göre, ortalama dolar maliyetinin ya da piyasalarda farklı fiyat seviyelerinde riskleri hafifletmek için dikkatli davranmak geri tepebilir.

Bierman bu durumu şöyle anlatıyor:

"Petrol piyasasından hisse başına 50 dolardan toplam 200 hisse aldım diyelim. Daha sonra 45 dolardan 200 hisse daha aldım. 2 ay sonra 40 dolardan 200 hisse daha aldım. Piyasa değeri 40 dolarken benim ortalama 45 dolardan 600 hissem oldu."

Yaptığım şey kaybeden pozisyondayken daha fazla risk eklemek. Kendimi doğru olduğuma inandırdım. Satın alma gücümün tamamını kullandım ve pozisyonuma bir sınır koymadım. Bu şüpheli bir strateji olabilir ve danışmanlar her zaman bunu öneriyorlar.

Peki bunun yerine ne yapabilirim? Eğer 50 dolardan hisse alıyorsanız ve 55 dolara ilerlediyse, daha fazla alın. 60 dolara ilerlediyse daha da fazla. Kazanan pozisyonunuza riskler eklemiş oldunuz. Ortalama dolar maliyeti kazanan pozisyonda tedbirli davranabilir fakat kaybeden pozisyonda çoğu zaman aptalca davranır. Kaybeden pozisyondaysanız kayıplarınızı durdurun ya da pozisyonunuza sınır koyun. Daha fazla risk alıp potansiyel kayıplarla daha fazla zarar görmeyin."

2. Çeşitlendirme portföyünüzü korur

Bierman, "Birçok kişi portföyde çeşitliliğin koruma sağladığını düşünür. Bu tamaman yanlış. Düşündüğünüzden daha fazla kaybedebilisiniz" diyor.

3. Esas faktörler piyasa fiyatlarını belirler

Esas faktörler piyasadaki trendlerde bir rol oynasa da tek belirleyici değil, diyen Bierman, "algı ve düzen akışı piyasalardaki fiyatların ana belirleyicisi" olduğunu belirtti.

4. Açığa satış piyasaya zarar verir

Açığa satışın piyasalardaki önemini vurgulayan Bierman, "İşlemler alım satım üzerine elektronik algoritma ile yapılıyor. Piyasalardaki fark kapandığında ve kaybeden piyasalarda açığa satış önem kazanır. Piyasalarda düşüş yaşandığında açığa satışlar likidite problemini ortadan kaldırır" diyor.

5. Piyasalar ekonomiye ayna tutar

Bierman'a göre ekonomi ve piyasalar tamamen birbirinden ayrıdır: Çoğu zaman piyasalar ralli yaptığında ekonomi kötüye gider ve piyasalar gidişat bozulduğunda ekonomi çoktan resesyondadır.

6. WallStreet analistleri büyüme eğrisini önceden tahmin eder

Eski bir varlık yönetimi analisti olan Bierman, analistlerin her zaman erken tahminlerde bulunamayacağını belirtiyor. "Analistler proaktif değil reaktiftir."

7. Piyasalarda düzeltmeler tarihe karıştı

ABD boğa piyasası sıfır faiz oranı, 4 yıldır bir düzeltme yaşanmaması, performans peşinde koşan yatırımcılar ile "peri masallarına benziyor."

"Bir sonraki ayı piyasası yıkıcı olabilir" diyen Bierman "İnsanlar 2008'in en kötü yıl olduğunu düşünüyor ama bir sonraki daha kötü olabilir. Anlık piyasalar daha yüksek seviyelerde ve daha stresli değerlerde seyrediyor. Aynı zamanda az likidite sorunu da aşağı yönlü şokları absorbe etmeye yetmecek" dedi.

"Piyasalarda yüzde yüz doğru olmak zor. Birçok hata yapilabilir ve bu işin doğasında var. Piyasalardaki dalgalanmadan sizi kurturacak en önemli şey, risk yönetimidir."

Yukarı

Business HT×