BIST 100 116.002 % -2,28
USD/TRY 6,8653 % 0,09
EUR/TRY 7,7567 % -0,24
Piyasalar
115.896
% -2,37
6,8656
% 0,10
7,7573
% -0,23
1,1290
% -0,37
9,96
0,00
1.801,43
% -0,41
42,27
% -2,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Garanti'de görev değişimi

Garanti'nin yeni genel müdürü Ali Fuat Erbil oldu

Garanti'de görev değişimi
BUSINESSHT 27 07 2015, 09:46

Garanti Bankası'nın yeni genel müdürü Ali Fuat Erbil oldu. KAP'a gönderilen açıklamada Genel Müdür Ergun Özen'in 2 Eylül 2015 tarihi itibari ile istifası ile boşalacak olan Genel Müdürlük pozisyonuna gerekli yasal başvuru ve izinlerin alınmasını takiben Ali Fuat Erbil'in atanmasına karar verildiği duyuruldu.

Açıklamada 19 Kasım 2014 tarihinde duyurulan Garanti Bankası A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 14,89 nispetinde ve 625 milyon 380 bin TL nominal değerdeki hisselerin BBVA tarafından Doğuş Grubu'ndan satın alınması konusunda taraflar arasında imzalanan anlaşma hükümlerine uygun olarak devir işlemlerinin tamamlandığı, devir sonrasında BBVA'nın Garanti Bankasındaki hissedarlık oranının yüzde 39.9'a ulaştığı bildirildi. 

Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası'ndaki payı ise yüzde 10'a indi. Hisse başına BBVA devir sırasında 8,765 TL'lik satın alma bedeli söz konusu. Buna ek olarak Nisan 2015'de Garanti Bankası tarafından dağıtılan temettüden Doğuş Grubu'na hisse başına ödenen  0,135 TL de dikkate alındığında 19 Kasım 2014'te yapılan açıklamada belirtildiği gibi hisse başına toplam TL 8,90'lık bir bedel ödenmiş bulunuyor.

Açıklamada daha önce Angel Cano Fernandez ve Manuel Castro Aladro'nun istifası ile boşalan Yönetim Kurulu üyeliklerine Maria Isabel Goiri Lartitegui ve Javier Bernal Dionis'in atanmalarına karar verildiği de duyuruldu.

Banca Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) CEO'su Francisco Gonzalez, iştirakleri Garanti Bankası'nın BBVA'nın rakamlarına katkısının bugüne kadar yaklaşık 240 milyon euro olduğunu; son hisse devri ile birlikte 400-500 milyon euro olacağını söyledi.

Gonzalez bu açıklamayı Garanti Bankası genel müdürlük pozisyonundaki görev değişimi nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptı.

Hisse devrinin tamamlanması ve görev değişikliği, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Garanti Bankası Yeni Genel Müdürü Ali Fuat Erbil'in katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.
Toplantıda konuşan Şahenk, Garanti'nin bir dünya oyuncusu olduğunu görmeyi "gurur verici" şeklinde değerlendirerek, Türkiye ekonomisinin temel yapı taşlarından birisi olan Garanti'nin uyumlu ve karşılıklı değer üretmeye odaklı bir birliktelikle yoluna devam edeceğini söyledi.

Ferit Şahenk, şunları kaydetti:

"Üst yönetimin desteği ile bankayı bugünlere getiren, Garantilere büyük motivasyon sağlayan ve bu başarıya ortak eden; dostum, mesai arkadaşım ve her şeyden önemlisi gerçek bir bankacılık duayeni olan Ergun Özen, görevini çok severek yapan, saygıdeğer Fuat Erbil'e devredecek, hayırlı olsun. 15 yılı aşkın süredir Ergun Özen ile beraber uyum içerisinde çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Elbette çok sıkıntılı günler de yaşadık ama inançla yolumuza devam ettik."

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez ise bugünün BBVA'nın tarihi için çok önemli bir gün olduğuna dikkati çekerek, BBVA olarak Garanti ile 4 yıldır sürdürdükleri kusursuz ilişkiler doğrultusunda, Türkiye'nin en iyi bankası Garanti'nin en büyük hissedarı olduğunu belirtti.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise değişimin yaşam döngüsünün bir parçası olduğunu söyledi.

Garanti ile BBVA arasındaki söz konusu hisse devrinin ülke ekonomisine, bankacılık sektörüne ve Garanti'ye olan güvenin bir sonucu olduğunu belirten Özen, "Geriye dönüp bakınca, nasıl bir yol kat ettiğimizi görmenin, bizi yüreklendiren dev bir ekiple bu yolda yürümenin yarattığı güvenin paha biçilmez olduğunu görüyorum" dedi.

Özen, yöneticiliği süresince yaşadığı profesyonel yaklaşımın, güvenilmenin ve tüm sorumluluğu üstlenmenin ayrıcalığını, Fuat Erbil'in de deneyimlemesinin en büyük dileği olduğunu kaydederek, "Bankacılık insan odaklı yapılan bir meslektir. Bankacılığa başladıktan bugüne birçok şey değişti. Ama özünde değişmeyen tek şey güven. Bankacılığın temel işlevi güveni sağlamaktır. Fazilet, dürüstlük, dürüstlüğe leke sürdürmemek için çok çalışmak, bunları yapmaya çalıştım. İş namusu, iş ahlakına çok önem verdim" diye konuştu.

Ortak akla ve profesyonelliğe değer verdiklerini ifade eden Özen, bundan sonraki süreçte tecrübelerini Fuat Erbil'e aktaracağını ve Erbil'in yeni görevini kendisinden daha iyi yapacağını dile getirdi.

Özen, gelecek dönemle bir stratejisinin olmadığını ve bankada verilen görevi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Garanti Bankası yeni Genel Müdürü Ali Fuat Erbil de uzun yıllar omuz omuz çalıştıkları Ergun Özen liderliğinde yaşadıkları bankacılık serüveninin kendilerine eşsiz bir deneyim kazandırdığını söyledi.

Erbil, Ergun Bey'den devraldığı bu emaneti başarıyla yarınlara taşımak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Toplantı sonrasında katılımcılar basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ferit Şahenk, yeni hükümet kurulması çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, "Ne dün ne bugün ne de yarın siyasetle ilgili benden hiçbir şey duymadınız ve duymayacaksınız. Bu satın alım işlemi son 3-4 yıldır gelişmekte olan ülkelerde para çıkışı olurken, böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmesi ve yatırıma devam etmesi ülke ekonomisine ve Türk bankacılığına en büyük güven göstergesi olsa gerek. Son dönemde bazı yabancı bankaların Türkiye'den çıktığını gördük. Bu anlamda böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmesi simgesel olarak çok önemli" değerlendirmesi yaptı. 

"Garanti'deki yüzde 10'luk hisseyi satacak mısınız?" şeklindeki soru üzerine Şahenk, şunları kaydetti:

"Doğuş grubunda asla diye bir şey olmaz. Ama şunu bizden beklemeyin: Bir gün Garanti'deki hissemizi satıp da Türkiye'deki başka bir bankaya ortak olur muyuz? Asla. Yeni bir banka kurar mıyız? Asla."

Türkiye'de bankacılık sektörüne güven konusuna ilişkin soruya Özen, "Bankacılık sektörüne güven konusunda bir sorun olmadığına herkes mutabık. İyi bir denetim var. Herkes hep aynı şeyleri yapmaya çalışıyor. İleriye dönük olarak baktığımızda bankacılık sektörü risk odaklı fiyatlamaya geçmeli. Dijital bankacılığı çok önemsiyoruz" şeklinde cevap verdi.

'SEKTÖRDE KONSOLİDASYON YAŞANACAK'

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez de bazı yabancı bankaların Türkiye'den çıkma kararına yönelik bir soru üzerine; bu bankaların Türkiye'deki korkulardan dolayı bu kararı almadıklarını, dünyadaki stratejilerinin sonuç vermemesinden ötürü küçülmek için bazı pazarlardan çıkmaya karara verdiklerini ifade etti.

Gonzalez, dünyada BBVA ve Garanti gibi teknoloji odaklı çalışan banka olmadığına dikkati çekerek, "Garanti şubesine gittiğinizde teknoloji ve insan görüyorsunuz, kağıt görmüyorsunuz. ABD'de ya da dünyanın en gelişmiş ülkelerde bunu göremezsiniz. Sadece Garanti'ye değil, Türkiye'ye yatırım yapıyoruz. Türkiye'nin büyük bir potansiyeli olduğunuz görüyoruz" dedi.

Geleceğin bankalarının sadece finansal amaçlı çalışmayacağını, gelecekte pek çok bankanın kendisini baskı altında hissedeceğini ve bunun sonucunda dünyada bankacılık sektöründe konsolidasyon yaşanacağını öngördüğünü aktaran Gonzalez, bu bankaların dijital zorlukların meydan okumalarının üstesinden gelemeyeceğini vurguladı.

Gonzalez, Garanti'nin birleşmesiyle BBVA grubuna katkısının yaklaşık 240 milyon avro olduğunu ve bunun yeni işlem sonrasında 400-500 milyon avroya ulaşacağını dile getirdi.
Yukarı

Business HT×