BIST 100 113.986 % -1,56
USD/TRY 6,8658 % 0,06
EUR/TRY 7,7441 % -0,08
Piyasalar
113.848
% -1,68
6,8658
% 0,06
7,7443
% -0,07
1,1277
% -0,08
9,96
0,00
1.799,40
% -0,23
41,77
% -1,37
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'Koalisyon için yapıcı olun'

AK Parti ile 5 saat görüşen CHP heyeti, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, “Görüşmelerde yapıcı olun. Ülkemizin çıkarlarını düşünün” dedi

Kılıçdaroğlu'ndan CHP heyetine 'yapıcı olun' talimatı
HABERTÜRK 26 07 2015, 09:27

AK Parti ile ilk buluşmanın ardından Kılıçdaroğlu, CHP’li üyelerle dün bir araya geldi. CHP’nin koalisyon görüşmelerini yürüten heyet üyeleri, görüşmeye ilişkin CHP Lideri’ne ayrıntılı sunum yaptı.

Toplantıda, IŞİD ve PKK’ya karşı yapılan sınır ötesi operasyon ve olası gelişmeler de değerlendirildi. Kılıçdaroğlu, son yaşanan terör olayları ve sınır ötesi operasyona dikkat çekerek, “Geçici hükümet bu olaylar hakkında sağlıklı kararlar alamaz.

Bu sorunların çözülmesi için acilen yeni hükümetin kurulması lazım. Görüşmelerde samimi bir şekilde, aklımızla, mantığımızla hareket edeceğiz. Sizden tek isteğim var, koalisyon görüşmelerinde yapıcı olun, ülkemizin çıkarlarını düşünün. Kısır tartışmalardan uzak durun. Türkiye’nin çıkarları için parti olarak gerekirse risk de alırız” diye konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELERDE CHP POZİTİF OLACAK

Toplantıda, CHP’nin salı gününden itibaren kesintisiz yapılacak görüşmelerdeki tutumu da değerlendirildi. CHP, 14 maddelik koalisyon ilkeleri çerçevesinde görüşmelerde ‘pozitif’ olacak. Görüşme gününe kadar konu başlıklarına ilişkin yol haritası hazırlanacak.

Habertürk'ün edindiği bilgiye göre CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti heyetiyle yapılan ilk görüşmede, Türkiye’de kurulan koalisyonlardan örnekler verdi. “Yan yana gelmez” denilen, ayrı kutuptaki partilerin uyumlu koalisyonlar kurduklarını anlatan Koç’un, “Parti olarak samimi biçimde masaya oturduk. Bu masadan hükümet çıkar mı, çıkmaz mı yaşayarak göreceğiz. Ama diyelim ki hükümet kurulamadı ve erken seçime gidildi. Siz de tek başınıza iktidar olacak sayıya ulaştınız. Bir dost olarak uyarıyorum, böyle bir sonuç alsanız da artık tek başınıza bu ülkeyi yönetemezsiniz. 7 Haziran öncesine dönemezsiniz. Bunu bilmenizi isterim” dediği öğrenildi. 


KABİNEDE 4 YILLIK EŞİT TEMSİLLİ HÜKÜMET

CHP heyetine başkanlık yapan Koç, kabinenin yapısı hakkındaki taleplerini de AK Parti heyetine aktardı. CHP’nin yüzde 24.9, AK Parti’ninse yüzde 40.8 oy aldığını anımsatan Koç’un, “İki parti uzlaşırsa yüzde 65.7’lik temsil oranıyla Türkiye’de yüksek profilli bir hükümet kurulması olasılığı var. Biz bugüne kadar ertelenen birçok yapısal reformları gerçekleştirecek böyle bir iktidarın 4 yıllık olması gerektiğine inanıyoruz. Karşılıklı güven esası üzerine kurulacak yüksek profilli bir hükümetin uzun ömürlü olabilmesi için de kabinede iki partinin eşit temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadesini kullandığı belirtildi.

Yukarı

Business HT×