BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8643 % 0,08
EUR/TRY 7,7597 % -0,20
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8643
% 0,08
7,7597
% -0,20
1,1298
% -0,29
9,96
0,00
1.800,80
% -0,45
42,35
% -2,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Avrupa'nın imkansız rüyası"

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, "Avrupa elitlerin korkunç derecede rahata düşkünlüklerinin ağır bedelini ödüyor" dedi

"Avrupa'nın imkansız rüyası"
NEW YORK TIMES 21 07 2015, 14:26

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Avrupa'nın hâlâ Kıta'nın elitlerinin doğru olmayan fikirlerinin hakimiyetinde olduğunu ve bu korkunç derecede rahata düşkünlüğün ağır bedelini ödemekte olduğunu belirtti.

New York Times gazetesindeki köşesinde 'Avrupa'nın imkansız  rüyası' başlıklı bir makale kaleme alan Krugman, Avrupa'dan gelen haberlerde bir miktar yatışma, sakinleşme olsa da durumun her zaman olduğu gibi kötü olmaya devam ettiğini savundu.

Yunanistan'ın büyük bunalımda görülenden daha kötü bir daralma yaşamakta olduğuna işaret eden ünlü ekonomist, toparlanma umudu yaratacak hiçbir şey olmadığını da savundu. 

İşlerin bu noktaya gelmesinden ve daha da kötüye gitmesinden politikacıları sorumlu tutan Krugman, "İşler nasıl kötüye gitti? Yanıt, aşırı müsamahacı politikacıların aritmetiği ve geçmişten ders almayı görmezden gelmelerinde. Yunanistan veya başka bir ülkedeki sol hükümetlerden bahsetmiyorum. Ben, Berlin, Paris ve Brüksel'deki aşırı saygıdeğer adamlardan bahsediyorum. Bu insanlar çeyrek yüzyılı Avrupa'yı fantazi ekonomik temeller üzerinde yürütmeye harcadı. Avrupa'da ortak para birimi oluşturmak büyük bir fikir olarak ortaya çıktı. Siyasi birlik olmadan parasal bir birlik kurmak çok kuşkulu bir fikirdi. Ancak insanlar euro fikri iyi geldiği için bunun arkasından gittiler" ifadelerini kullandı.

Euronun bugün kaçması zor bir tuzağa döndüğünü savunan Krugman, "Eğer Yunanistan'ın hâlâ kendi para birimi olsaydı, para birimini devalüe ederek, rekabet gücünü iyileştirerek ve deflasyonu sona erdirerek krizden çıkabilirdi. Ancak Yunanistan'ın bir para birimi yok. Benim tahminime göre eurodan çıkmak hâlâ gerekli olduğunu kanıtlayacak. Ve her şartta Yunanistan'ın borcunun büyük bölümünü silmek zaruri. Ancak hâlâ bu seçenekler üzerinde net bir müzakere yok, çünkü Avrupa'nın söylemine hâlâ elitlerin gerçek olmasını istedikleri, ancak olmayan fikirler hakim. Ve Avrupa bu korkunç rahata düşkünlüğün ağır bir bedelini ödüyor" dedi.  

Yukarı

Business HT×