BIST 100 1.110,05 % 3,21
USD/TRY 7,2048 % -1,08
EUR/TRY 8,4575 % -1,43
Piyasalar
1.110,05
% 3,21
7,2048
% -1,08
8,4575
% -1,43
1,1736
% -0,03
14,01
0,64
1.916,68
% -5,46
44,50
% -1,09
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Şimşek'ten ek vergi açıklaması

Elektroniğe ek vergi getirilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında konuşan Maliye Bakanı Şimşek, "Rekabet her zaman iyidir. Bu tür çözümlerle kalıcı rekabeti sağlayamayız. Rekabetin olmadığı yerde tüketici kaybeder" dedi

Şimşek'ten ek vergi açıklaması
BUSINESSHT 15 07 2015, 10:36

Elektroniğe ek vergi getirilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Rekabet her zaman iyidir. Bu tür çözümlerle kalıcı rekabeti sağlayamayız. Rekabetin olmadığı yerde tüketici kaybeder" dedi. 

Gümrük vergilerinin kesin çözüm olmadığını söyleyen Şimşek, rekabetin artırılması gerektiğini söyledi. 

Şimşek, "Anti-damping anlamında tedbirler almamız lazım ama Türkiye'nin aynı zamanda rekabet gücünü de artırması lazım. Rekabet inovasyonu beraberinde getiriyor, bu da refah artışı anlamına geliyor" dedi.  

Şimşek, Ocak-Haziran dönemi merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Temmuz başında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek ay gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacağını ve elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini açıklamıştı.  

Cep telefonu, tablet bilgisayar gibi ürünlere ilişkin vergilerde düzenleme olacağını kaydeden Zeybekci, "Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor" demişti. 

"BEKLENTİLERDE BİR MİKTAR BOZULMA VAR"

Türk ekonomisinde 2'nci çeyrekte bir toparlanma olabileceğini kaydeden Şimşek, 2015'te enflasyonda düşüş trendinin söz konusu olduğunu söyledi. 

Türkiye'de genel seçimlerden net sonuç çıkmadığını belirten Şimşek, seçim sonuçları ile beraber beklentilerde bir miktar bozulma olduğunu söyledi. 

İhracatın ve turizm sektörünün bir takım risklerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Şimşek, "Özel sektör yatırımlarının ertelenme riski var" dedi.

Şimşek, Euro'nun dolar cinsinden değer kaybının ihracatı olumsuz etkileyeceğini hatırlattı.

Siyasi istikrar sürmesi durumunda yüzde 4 büyüme öngördüklerini belirten Şimşek, "Sürdürülebilir büyüme patikasının sürmesi için mutlaka ikinci nesil reformları hayata geçirmemiz gerekiyor. Reformlar için siyasi istikrar ve güven şart" dedi. 

Bütçe'nin Haziran ayında 3.2 milyar TL fazla verdiğini kaydeden Şimşek, Haziran'da faiz dışı fazlanın 4,9 milyar TL olarak gerçekleştiğini söyledi.

Şimşek, Ocak-Haziran'da faiz dışı fazlanın 30,5 milyar TL olduğunu belirterek, "2015 bütçe açık beklentisi 21 milyar TL, 6 ayda 804 milyon TL fazla verdik" dedi.

Bütçe giderlerinin hedeflere paralel, gelirlerin de yüzde 12 üzerinde olduğun söyleyen Şimşek, "Gelirlerdeki artış neredeyse öngörülenin iki katının üzerinde. Güçlü performans vergi gelirlerine bağlı. İlk 6 ayda vergi gelirleri 194,7 milyar TL'ye ulaştı. KDV iadelerini hızlandırarak 3.1 milyar TL KDV iadesi gerçekleştirdik" diye konuştu.

Reform için bütçe açığının artırılmasının sorun olmayacağını ifade eden Maliye Bakanı Şimşek, "Tekrar seçimin olması olumsuz bir senaryo" dedi. 

Yukarı

Business HT×