BIST 100 1.100,26 % 0,00
USD/TRY 7,3471 % 0,12
EUR/TRY 8,6860 % 0,12
Piyasalar
1.100,26
% 0,00
7,3471
% 0,12
8,6860
% 0,12
1,1819
% 0,03
13,83
0,00
1.952,83
% -0,04
45,15
% 0,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Düğünlerin Ramazan sonrasına ertelenmesiyle altın satışlarında yüzde 75'lik gerileme görüldü

Ramazan'da düğün olmayınca altın satışları çakıldı
AA 24 06 2015, 11:57

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ramazan ayında altın alım-satımında durgunluğun hakim olduğunu belirterek, "Kuyumculuk sektöründe cirolar ramazan ayı itibarıyla bir önceki haftaya göre yüzde 75 geriledi, oldukça zayıf bir seyir var" dedi.

Yıldırımtürk, düğün sezonunun başlamasıyla birlikte piyasaların hareketlendiğini ve bu hareketlenmenin ramazan ayının başlamasına kadar sürdüğünü ifade etti.

Yıldırımtürk, hükümetin kurulmaması nedeniyle yatırımcıların beklemeye geçtiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Altın fiyatları beklenilen düşüş seviyesine henüz gelmedi. Altının gram fiyatı 100 TL'nin üzerinde olduğu zaman da yatırımcılar beklemeye geçiyor. Hatta 105 TL'nin üzerine çıktığı zaman satışa geçiyorlar. Hükümet kurulduktan sonra daha çok satış olacaktır diye düşünüyorum. Ramazanın üçüncü haftasından itibaren nişan ve düğün gibi törenler için alımlar artabilir ve okullar açılana kadar bu hareketlilik sürebilir. Bu durumda fiyatların etkisi de olacaktır. Dolar/TL'nin yüksek seyrettiği dönemde altın fiyatı dışarıda düşse bile içeride ters bir görünüm sergiliyor. Eğer hükümet kurulur ve ekonomi yönetimi piyasalar tarafından beğenilirse altın şu andaki seviyeden biraz daha aşağıda olur."

Yıldırımtürk, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı yapmasıyla altındaki düşüş beklentisinin frenlenebileceğini savunarak, "Bu durum eylül ayına ötelendiği için piyasalar TL cinsinden yatırımlara yöneliyor" şeklinde konuştu.

Hükümet kurulana kadar ufak çaplı yükselişler görülse de ağustosun ortalarına kadar dövizde aşağı yönlü bir seyir beklediğini dile getiren Yıldırımtürk, "O da altın fiyatının bir miktar daha gerilemesi anlamına gelecektir. Altın gerilerse içeride hareketlilik artabilir ama altın yüksek kalırsa düğün için alımlar yapılsa da alım miktarları düşecektir. Fiyatlar 100 TL'nin altında kalırsa bu olumsuzluktan pozitif etkilenebilir. Piyasalarda hareketliliğin başlaması için hükümetin kurulması, erken seçimden çok daha iyi olur" yorumunu yaptı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise geçen hafta para piyasalarının ABD'den gelecek faiz kararına odaklandığını belirterek, Fed'in faiz artırımına gitmemesiyle birlikte altının onsunun 1.200 dolara kadar yükseldiğini anımsattı. 

Piyasalarda bu yükselişe karşı tepki alımları gerçekleştiğini aktaran Memiş, "Gram altın 105 TL'ye kadar yükseldi. İç piyasalarda bu olumlu haberle birlikte dolar/TL kuru düşüş gösterdi. Altın fiyatları da dolar kurunun sert düşüşünden olumsuz etkilenmiş oldu ve iç piyasalarda gram altın/TL fiyatı 105 TL'den 101.500 TL civarına kadar geriledi. Bu kısa vadeli dalgalı seyir tüm para birimlerinde olduğu gibi altın fiyatlarında da yaşanacaktır" diye konuştu. 

Memiş, mayıs ayı ve haziran ayının yarısına kadar düğün sezonu nedeniyle altına olan talepte artış gerçekleştiğini belirterek, "Ramazan ayının başlamasıyla düğün sezonu bayramdan sonraya kaldı. Özellikle ramazan ayı boyunca vatandaşın altına talebi yok. Dolar fiyatı toparlandıkça altın fiyatı da toparlanıyor. İç piyasalarda bayrama kadar olan süreçte 101-105 TL arasındaki dalgalanmanın devamını bekliyoruz. Siyasetle ilgili haberler dolar kurunu 2.80 bandına kadar yükseltirse altın fiyatlarında 107-108 TL'yi görmemiz mümkün olacaktır" bilgisini verdi.


Yukarı

Business HT×